Πολιτισμός

To 10o Athens Animfest στον Κοινωνικό Χώρο

Η Νέα Κινηματογραφική Λέσχη Ηρακλείου σε συνεργασία με την Κινηματογραφική Λέσχη του Πανεπιστημίου φιλοξενεί τις βραβευμένες ταινίες του Athens Animfest, την Κυριακή 24 και τη Δευτέρα 25 Μαΐου στις 20:30, στον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Καλοκαιρινού.

Το Διεθνές Φεστιβάλ Animation της Αθήνας (Athens ANIMFEST), δέκα χρόνια μετά την πρώτη διοργάνωσή του, υποδέχτηκε φέτος περισσότερες - από ποτέ άλλοτε - ταινίες κινούμενων σχεδίων, από όλα τα μήκη και πλάτη της Γης, προσφέροντας στους λάτρεις του είδους μια μοναδική ευκαιρία να απολαύσουν πρόσφατες δημιουργίες σπουδαίων καλλιτεχνών, αλλά και σπουδαστών της τέχνης του animation, που κομίζουν με το έργο τους τη φρεσκάδα και τις ανησυχίες της γενιάς τους.

Η είσοδος είναι ελεύθερη, ενώ όσοι θεατές θέλουν, μπορούν να συνεισφέρουν συσκευασμένα τρόφιμα για το κοινωνικό παντοπωλείο και το συσσίτιο.

Η επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ: http://athensanimfest.eu/2015/gr/

Αναλυτικά το πρόγραμμα των δύο ημερών:

Κυριακή 24 Μαΐου

Οι βραβευμένες ταινίες του φεστιβάλ

1. The Gingerbread Case, Pavel Jindra, 6' 52'', 2014, Czech Republic

2. The Sheep Shop, Jorn Leeuwerink, 3' 17'', 2014, The Netherlands

3. Beat in the Forest, Adi Goral, 5' 21'', 2014, Israel

4. Vis Dubium, Mihajlo Dragas, 6' 48'', 2014, Serbia

5. Luma St., Daniel Escobar, 4' 11'', 2013, UK

6. Zepo, by Cesar Diaz Melendez, 3' 08'', 2014, Spain

7. Guida, by Rosana Urbes, 11' 30'', 2014, Brazil

8. Shouk, by Dotan Moreno, 18' 14'', 2014, Israel / Canada

9. Carrotrope, by Paulo D Alva, 8', 2013, Portugal, 2013

10. The Vast Landscape - porcelain stories, by Lea Vidakovic, 11', 2014, Croatia

11. A Portrait by Aristotelis Maragkos, 2' 13'', 2014, Greece

12. Safe place by Angelos Roditakis, 2' 2014, Greece

-Διάλειμμα

13. My Stuffed Granny by Effie Pappa, 10', 2014, UK/Greece

14. The Day of the Bleeding Gums, by Dimitar Dimitrov, 5', 2014, Bulgaria

15. Laboratory / Laboratorium, by Natalia Nguyen, 8', 2015, Poland

16. Juan and the Cloud / Juan y la Nube, by Giovanni Maccelli, 14'', 2014, Spain

17. The Dirty Birdy Redux, by John R. Dilworth, 8' 03'', 2014, USA

18. Roadtrip, by Xaver Xylophon, 20'', 2014, Germany

19. Amir & Amira, Martial Andre - Sara Ayoub - Benjamin Condy - Ariane Dedulle - Cecilia Maturi - Tatiana Tchoumakova, 4' 16'', 2014, France

20. One more hat, Prunelle Bry - Corentin Barcelo - Arthur Depoire - Alexandre Melquiond - Margaux Revol, 4' 27'', 2014, France

21. Le bal des meduses, Benjamin Cavarretta - Clement Perroche - Julien Labussiere - Martin L'Anton - Maxime Menard -Viviane Dall'Agnol, 6' 10'', 2014, France

Δευτέρα 25 Μαΐου

Επιλογές από πολωνικές ταινίες κινουμένων σχεδίων. Κατάλληλες για νέους/νέες άνω των 16 ετών.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://athensanimfest.eu/2015/gr/tributes/6/

1. Ο Στέφανος και το σκαθάρι / Stefan i Zuczek, 12' 20"

Σκηνοθεσία: Piotr Loc Hoang Ngoc

Σενάριο: Piotr Loc Hoang Ngoc

Animation: Piotr Loc Hoang Ngoc

Τεχνική: cut-out 2D

Μουσική: Kacper Zamarlo, Wlodzimierz Antoniv

Παραγωγή: PWSFTviT LODZ (Film School Lodz)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

2. ORAWUS, 9' 15"

Σκηνοθεσία : Wojciech M. Slawuski

Σενάριο: Wojciech M. Slawuski

Animation: Wojciech M. Slawuski

Τεχνική: ζωγραφική 2D

Μουσική: Wojciech Kilar

Παραγωγή: Wojciech M. Slawuski

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

3. Ανθρώπινο παράσιτο / Glista Lucka, 7' 29''

Σκηνοθεσία: Tomasz Pawlak

Σενάριο: Tomasz Pawlak

Animation: Tomasz Pawlak

Τεχνική: cut-out 2D / σχέδιο

Μουσική: Doktor Metafor

Παραγωγή: Tomasz Pawlak

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Ναι (μεσότιτλοι)

4. Χαμένες αισθήσεις / Zmysly prysly, 6' 05''

Σκηνοθεσία: Marcin Wasilewski

Σενάριο: Robert Jaszczurowski, Lukasz Kacprowicz, βασισμένο στην ιδέα του: Marcin Wasilewski

Animation: Jakub Szczesniak, Tomasz Wyrabkiewicz, Grzegorz Zarebski, Artur Huk

Τεχνική: CGI

Μουσική: Michal Jacaszek

Παραγωγή: Grupa Smacznego (GS Animation)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

5. Μαύρο πάνω στο λευκό / Czarne Na Bialym, 1' 10''

Σκηνοθεσία: Mateusz Gudel

Σενάριο: Mateusz Gudel

Animation: Mateusz Gudel

Τεχνική: σχέδιο

Μουσική: Mateusz Gudel

Παραγωγή: UA POZNAN (School)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

6. Ο άνθρωπος καλώδιο / Druciak, 11' 29"

Σκηνοθεσία: Anna Rekas

Σενάριο: Anna Rekas

Animation: Anna Rekas

Τεχνική: stop motion

Μουσική: Alan Kyne Perry

Παραγωγή: ZSMC WA UMCS LUBLIN (School)

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

-Διάλειμμα

7. Ο νόμος της πρώτης νύχτας / Ius Primae Noctis - Prawo Pierwszej Nocy, 4' 15''

Σκηνθεσία: Lukasz Rusinek

Σενάριο: Lukasz Rusinek

Animation: Lukasz Rusinek

Τεχνική: 2D σχέδιο

Μουσική: R.U.T.A.

Παραγωγή: NCK, ESK, KARROT KOMMANDO

Διάλογοι: Στίχοι παλιού πολωνικού τραγουδιού

Υπότιτλοι: Ναι

8. ON / OFF, 6' 27"

Σκηνοθεσία: Piotr Ludwik

Σενάριο: Piotr Ludwik

Animation: Piotr Ludwik

Τεχνική: stop motion

Μουσική: Piotr Kubiak

Παραγωγή: Se-ma-for Film Foundation

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

9. Η αράχνη και οι μύγες / Pajak i Muchy, 3' 30"

Σκηνοθεσία: Tessa Moult-Milewska

Σενάριο: Tessa Moult-Milewska, based on the motives of a poem by Jan Brzechwa

Animation: Tessa Moult-Milewska

Τεχνική: cut-out 2D, μεικτό

Μουσική: Krzysztof A. Janczak

Παραγωγή: Tessa Moult-Milewska

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

10. Αλάτι και πιπέρι / Sol I Pierz, 2' 02"

Σκηνοθεσία: Alicja Adamkiewicz

Σενάριο: Alicja Adamkiewicz

Animation: Alicja Adamkiewicz

Τεχνική: salt and pepper

Μουσική: Carlos Gardel

Παραγωγή: UMK TORUN (School)

Διάλογοι: Στίχοι στα ισπανικά

Υπότιτλοι: Όχι

11. Η διακυβέρνηση της αγάπης / O Rzadach Milosci, 13' 15''

Σκηνοθεσία: Adela Kaczmarek

Σενάριο: Adela Kaczmarek

Animation: Adela Kaczmarek, βασισμένο στα σχέδια του πρωταγωνιστή

Τεχνική: σχέδιο

Μουσική: Mikolaj Majkusiak

Παραγωγή: Towarzystwo Inicjatyw Tworczych „e"

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

12. Αν... / A Gdyby…, 4' 57''

Σκηνοθεσία: Kamil Wojcik

Σενάριο: Kamil Wojcik

Animation: Kamil Wojcik

Τεχνική: σχέδιο / cut-out 2D

Μουσική: Kamil Wojcik

Παραγωγή: Kamil Wojcik

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

13. Οι τρεις βασιλιάδες - PASTORALE / Trzej Krolowie - Pastoralka, 3' 20"

Σκηνοθεσία: Anna Blaszczyk

Σενάριο: Anna Blaszczyk, βασισμένο στα κάλαντα #93 από τη συλλογή "Ποιμενικά τραγούδια και χριστουγεννιάτικα κάλαντα" που κυκλοφόρησε στην Κρακοβία το 1843.

Animation: Anna Blaszczyk, Agata Droga-Bazan

Τεχνική: cut-out 2D

Μουσική: Jan Duszynski

Παραγωγή: WJTeam

Διάλογοι: Στίχοι παλιού πολωνικού τραγουδιού

Υπότιτλοι: Ναι

14. ARS MORIENDI, 7' 22"

Σκηνοθεσία: Milosz Marganski

Σενάριο: Milosz Marganski

Animation: Milosz Marganski

Τεχνική: 3D, μεικτό

Μουσική: Milosz Marganski

Παραγωγή: UA POZNAN (school)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

15. PAC!, 1' 19"

Σκηνοθεσία: Alicja Blaszczynska

Σενάριο: Alicja Blaszczynska

Animation: Alicja Blaszczynska

Τεχνική: 2D σχέδιο

Μουσική: Alicja Blaszczynska

Παραγωγή: PWSFTviT LODZ (Film School Lodz)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

Και όπως πάντα όπως αναφέρουν οι διοργανωτές, «η είσοδος, όπως σε όλες τις δράσεις του Κοινωνικού Χώρου, είναι ελεύθερη, ωστόσο η συμβολή σας σε συσκευασμένα τρόφιμα για το Κοινωνικό Παντοπωλείο και το "Φαγητό με την αγάπη μας" είναι καθοριστική για τη συνέχιση της λειτουργίας τους».

Σχόλια