Κρήτη

Συνέδριο για τα τοπωνύμια της Κρήτης

Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκδήλωσης

Συνέδριο θα  πραγματοποιηθεί για τα τοπωνύμια της Κρήτης την Παρασκευή 1, το Σάββατο 2 και την Κυριακή 3 Απριλίου στα Ανώγεια Ρεθύμνου, στον Εκθεσιακό Χώρο Αγροτικής Τράπεζας.  

Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Παρασκευή 1 Απριλίου 2022

 

8.30 Προσέλευση και εγγραφή των συνέδρων

                                                               

9.00 Καλωσόρισμα από τον δήμαρχο Ανωγείων

 

Χαιρετισμός από τον Χριστόφορο Χαραλαμπάκη, ομότιμο καθηγητή Γλωσσολογίας του ΕΚΠΑ, πρόεδρο της Επιστημονικής Επιτροπής του συνεδρίου

 

Χαιρετισμοί εκπροσώπων Αρχών και Φορέων

 

Καλωσόρισμα από τον πρόεδρο του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας

 

Α΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης και Αντώνης Αγγελής

 

9.30 Βασίλης Χαρωνίτης, δάσκαλος, συγγραφέας, «Η επιβίωση του Δία στα

 

τοπωνύμια του Ψηλορείτη»

 

9.50 Αταλάντη Μιχελογιαννάκη, διδάκτωρ Φιλολογίας, συγγραφέας, « Συμβολή στο τοπωνυμικό της περιφέρειας των Ανωγείων»

 

10.10 Ιωάννης Βολανάκης, επίτιμος έφορος αρχαιοτήτων, «Ξενόγλωσσα τοπωνύμια

 

της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης Κρήτης»

 

10.30 Κωστής Ηλ. Παπαδάκης, φιλόλογος, θεολόγος, συγγραφέας, «Κοσμικά

 

τοπωνύμια της Βενετοκρατίας του μητροπολιτικού Δήμου Ρεθύμνου»

 

10.50 Εμμανουήλ Μιχ. Αστυρακάκης, αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός, «Σκλαβοτοπωνύμια στην ευρύτερη περιοχή Τυλίσου»

 

11.10 Συζήτηση

 

11.30 – 11.50 Διάλειμμα

 

Β΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Μιχάλης Κοπιδάκης και Μαίρη Μπαγκιέρη

 

12.10 Κανάκης Γερωνυμάκης, συγγραφέας, «Τα τοπωνύμια στην ιστορία και την

 

πολιτιστική κληρονομιά. 350 τοπωνύμια από τ’ Ασφένδου Χανίων»

 

12.30 Μάριος Παπαδάκης, ιατρός, ερευνητής, και Γεώργιος Γρ. Σταματάκης,

 

συγγραφέας, «Μοτίβα μετονομασίας οικισμών στην Κρήτη τον 19ο και τον

 

20ο αιώνα»

 

12.50 Ελένη Παπαδοπούλου, ερευνήτρια Β΄ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Μετονομασίες τοπωνυμίων στην Κρήτη»

 

13.10 Μαρία Βραχιονίδου, ερευνήτρια Β΄ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών, «Οι

 

αλλοεθνείς στα κρητικά τοπωνύμια»

 

13.30 – 13.50 Συζήτηση

 

Γ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Ιωάννης Βολανάκης και Χρυσούλα Καραντζή

 

17.30 Βάσω Αλεγκάκη, νομικός, «Ο (+) Νικόλαος Κοντοσόπουλος»

 

17.40 Ελένη Κωβαίου, ΜΑ φιλόλογος, «Η (+) Ευαγγελία Πετρουγάκη»

 

17.50 Νεκτάριος Νικολακάκης, ιστορικός, τουρκολόγος, διδάκτωρ της Θεολογικής

 

Σχολής του ΑΠΘ, «Ο (+) Ευτύχιος Τωμαδάκης»

 

18.00 Ερρίκος Σκουλούδης, ερευνητής, «Παλαιοί και νέοι οικισμοί της Επαρχίας

 

Σητείας»

 

18.20 Νικόλαος Α. Παπαδάκης, φιλόλογος-ιστορικός, «Τα κρητικά τοπωνύμια

 

στον Κρητικό Πόλεμο του Αθανασίου Πικρού»

 

18.40 Χαρούλα Βερίγου, συγγραφέας, «Τοπωνύμια του Οροπεδίου Λασιθίου σε

 

λογοτεχνικά κείμενα»

 

19.00 Γ. Καντεράκης, αξιωματικός ε. α., «Τοπωνύμια των οικισμών Σούρης,

 

Σελίων και Λικοτιναράς Αποκορώνου Χανίων»

 

19.20 Συζήτηση

 

19.40 – 20.00 Διάλειμμα

 

Δ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Βασίλης Χαρωνίτης και Ελένη Σμπώκου

 

Απόδοση τιμής στον Γεώργιο Σμπώκο, δάσκαλο, πρώην δήμαρχο

 

Ανωγείων, συγγραφέα, καταγραφέα και θησαυριστή των τοπωνυμίων των

 

Ανωγείων

 

20.00 Σωκράτης Κεφαλογιάννης, δήμαρχος Ανωγείων, «Γιατί τιμάμε τον Γεώργιο

 

Σμπώκο, τον άνθρωπο, τον δάσκαλο, τον πρώην δήμαρχο, τον πνευματικό

 

δημιουργό, τον συγχωριανό μας»

 

20.10 Λευτέρης Χαρωνίτης, σκηνοθέτης, «Ο ερευνητής Γεώργιος Σμπώκος»

 

20.25 Δημήτρης Σαλούστρος, φιλόλογος, ποιητής, «Ο Γεώργιος Σμπώκος και το

 

πνευματικό του έργο»

 

20.40 Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη, φιλόλογος, «Ο δάσκαλος, ο δήμαρχος και ο

 

άνθρωπος Γεώργιος Σμπώκος»

 

20.55 – 21.20 Αντιφώνηση από τον τιμώμενο

 

Σάββατο 2 Απριλίου 2022

 

Ε΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Μανόλης Πατεδάκης και Μαρία Βραχιονίδου

 

8.30 Τρύφωνας Αγγελάκης, λογιστής, «Τοπωνύμια: ο κρυμμένος θησαυρός»

 

8.50 Ιωάννης Καραβέλας, ναυπηγός, «Τοπωνύμια οικισμών του Οροπεδίου

 

Λασιθίου»

 

9.10 Κωνσταντίνος Μαστρογιαννάκης, φιλόλογος, και Μάρκος

 

Μαστρογιαννάκης, μεταπτυχιακός φοιτητής Ιστορίας, «Τοπωνυμική έρευνα

 

στα χωριά Πυργού και Άγιος Μύρωνας»

 

9.30 π. Ιωάννης Δασκαλάκης, εφημέριος της Ενορίας Πρασάς-Καρτερού, «Τα

 

τοπωνύμια του Χαρασού του Δήμου Χερσονήσου»

 

9.50 Δημήτρης Ν. Μουδατσάκης, τυπογράφος, φοιτητής, «Τα τοπωνύμια του

 

χωριού Σκοτεινό του Δήμου Χερσονήσου»

 

10.10 Συζήτηση

 

10.30 – 10.50 Διάλειμμα

 

ΣΤ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Αντώνης Σανουδάκης και Ελένη Παπαδοπούλου

 

10.50 Ζαχαρίας Σμυρνάκης, φιλόλογος, τοπωνυμιολόγος, «Επιλογή και θεώρηση

 

τοπωνυμίων του Αβδού Δήμου Χερσονήσου»

 

11.10 Μαρία Λαμπράκη, φιλόλογος, διδάκτωρ Ιατρικής, και Γεώργιος

 

Κασσωτάκης, φιλόλογος, «Τοπωνύμια του χωρίου Αρχάγγελος ( Βαρβάρω )

 

του Δήμου Μινώας Πεδιάδας»

 

11.30 Μαρία Δαμιανάκη-Παπαδοπούλου, πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου

 

Αποστόλων Πεδιάδας, «Τα τοπωνύμια του χωριού Αποστόλοι του Δήμου

 

Μινώας Πεδιάδας»

 

11.50 Γεώργιος Βελεγράκης, δάσκαλος, «Τοπωνύμια της Κοινότητας Πύργου

 

Μονοφατσίου»

 

12.10 Στέλιος Παπαδάκης, ιστορικός ερευνητής, Τοπωνύμια του Καστέλλου Ρεθύμνου»

 

12.30 Νικόλαος Κουδουμάς, ιστορικός, μεταπτυχιακός φοιτητής, «Ονόματα οδών,

 

πλατειών και τοπωνυμίων (εντός ) της πόλεως του Ηρακλείου στο πρώτο μισό

 

του 20ου αιώνα»

 

12.50 – 1310 Συζήτηση

 

Ζ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Ζαχαρίας Σμυρνάκης και Κωνσταντίνος Μαστρογιαννάκης

 

17.30 Μάρκος Βαγιωνάκης, τεχνολόγος Γεωπονίας, «Τα τοπωνύμια του Κάμπου» [Γωνιά, Άγιος Ανδρέας, Φραντζεσκιανά Μετόχια - Ρεθύμνου ]

 

17.50 Αθανασία Ψαρουλάκη, φιλόλογος, πρώην λυκειάρχης, «Τοπωνύμια και

 

μικροτοπωνύμια του Πρινιά Μαλεβιζίου»

 

18.10 Μιχάλης Σπυριδάκης, χαρτογράφος-περιβαλλοντολόγος, «Τα τοπωνύμια του Κόκκινου Πύργου Τυμπακίου»

 

18.30 Αντώνης Σανουδάκης, επίτιμος επίκουρος καθηγητής Ιστορίας,

 

συγγραφέας, «Τοπωνύμια και μικροτοπωνύμια του χωριού Χερσόνησος

 

Ηρακλείου»

 

18.50 Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης, διδάκτωρ Αρχαιολογίας, «Απόπειρα καταγραφής

 

και ερμηνεία των τοπωνυμίων στην περιοχή του Μοχού και της Σταλίδας στον

 

Δήμο Χερσονήσου»

 

19.10 Σταύρος Φωτάκης, «Το τοπωνυμικό της περιφέρειας του χωριού Άγιος

 

Ιωάννης Χλιαρός της Επαρχίας Αμαρίου Ρεθύμνης»

 

19.30 – 19.50 Συζήτηση

 

Κυριακή 3 Απριλίου 2022

 

Η΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

 

Προεδρείο: Γιώργης Καράτζης και Κωνσταντίνος Τζιαμπάσης

 

10.30 Μιχάλης Κοπιδάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, «

 

‘Σκελετούρα’. Πριν και μετά την απομάγευση του κόσμου»

 

10.50 Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου

 

Αθηνών, «Το τοπωνύμιο Αγκάραθος»

 

11.10 Κώστας Μουτζούρης, φιλόλογος, «Πτηνωνυμικά τοπωνύμια στο Ακρωτήρι

 

Χανίων»

 

11.30 Χρυσούλα Καραντζή, ερευνήτρια Α΄ στο ΚΕΝΔΙ της Ακαδημίας Αθηνών,

 

«Υδρωνύμια της Κρήτης»

 

11.50 Μανώλης Ανδρουλιδάκης, Ε. ΔΙ. Π Πατριαρχικής Ανώτατης Ακαδημίας

 

Κρήτης, «Υδρωνύμια στον Ορθέ Μυλοποτάμου και στο Ίνι Πεδιάδας»

 

12.10 Αντώνης Αγγελής, διευθυντής της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρόδου, «Κοινά

 

τοπωνύμια μεταξύ των νήσων Κρήτης και Ρόδου»

 

12.30 Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαργιωτάκη, εικαστικός, «Πολλαπλές εικαστικές

 

αφηγήσεις τοπωνυμίων της Κρήτης»

 

12.50 Συζήτηση

 

13.15 Απολογισμός

 

15.30– 17.30 Επίσκεψη στη Νίδα και αποκάλυψη πέτρας με χαραγμένο επάνω της

 

ποίημα του Γιώργη Καράτζη

 

Οργανωτική Επιτροπή

 

  1. Κώστας Μουτζούρης, πρόεδρος του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας

 

  1. Γιώργης Σμπώκος, δάσκαλος, συγγραφέας

 

  1. Ελένη Κωβαίου, φιλόλογος ΜΑ, υπεύθυνη των Κλειστών Συλλογών της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Γεώργιος Καράτζης, ποιητής

 

  1. Γρηγόρης Βοσκάκης, πρόεδρος της Ένωσης Φιλολόγων Ν. Ηρακλείου

 

  1. Βαγγέλης Βασσάλος, πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Νομού Ρεθύμνης

 

  1. Νικόλαος Παπαδογιαννάκης, πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύμνης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Ιωάννα Χαλκιαδάκη, φιλόλογος, μέλος του Δ. Σ. της Ιστορικής, Λαογραφικής και Αρχαιολογικής Εταιρείας Κρήτης

 

  1. Γιάννης Σταμέλος, πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Νομού Λασιθίου

 

  1. Βασίλης Χαρωνίτης, δάσκαλος, συγγραφέας

 

  1. Δημήτρης Σαλούστρος, φιλόλογος, ποιητής

 

  1. Ανδρέας Λενακάκης, ιστορικός, τοπωνυμιολόγος

 

  1. Βούλα Επιτροπάκη, νομικός, ποιήτρια

 

Επιστημονική Επιτροπή

 

  1. Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, ομότιμος καθηγητής Γλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

 

  1. Μιχάλης Κοπιδάκης, ομότιμος καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

 

  1. Μιχαήλ Πασχάλης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Γεώργιος Νικολακάκης, καθηγητής Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Γωγώ Κατσιμαλή, αναπληρώτρια καθηγήτρια Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Βασίλειος Βερτουδάκης, επίκουρος καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

 

  1. Μανόλης Πατεδάκης, επίκουρος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Ζαχαρίας Σμυρνάκης, φιλόλογος, τοπωνυμιολόγος

 

Τιμητική Επιτροπή

 

  1. Σεβασμιότατος αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ. Ειρηναίος Αθανασιάδης

 

  1. Σεβασμιότατος μητροπολίτης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου κ. Ευγένιος

 

  1. Σταύρος Αρναουτάκης, περιφερειάρχης Κρήτης

 

  1. Μαρία Λιονή, αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης

 

  1. Σωκράτης Κεφαλογιάννης, δήμαρχος Ανωγείων

 

  1. Γεώργιος Κοντάκης, πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Ευάγγελος Διαμαντόπουλος, πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης

 

  1. Θεοχάρης Δετοράκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης

 

  1. Γρηγόρης Σηφάκης, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

 

  1. Ερατοσθένης Καψωμένος, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

 

Γραμματεία

 

  1. Ελένη Σμπώκου, φιλόλογος

 

  1. Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη, φιλόλογος

 

  1. Αγάπη Καλομοίρη, δασκάλα

 

  1. Πόπη Κωτσάκη, φιλόλογος

 

  1. Ειρήνη Βογιατζή, φιλόλογος

 

  1. Κασσάνδρα Μπεϊκάκη, φιλόλογος

 

  1. Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαργιωτάκη, εικαστικός

 

  1. Βάσω Αλεγκάκη, νομικός

 

Σημειώσεις:

 

  1. Το συνέδριο είναι από αναβολές

 

  1. Παρακαλούνται όλοι, όσοι θα συμμετάσχουν στο συνέδριο, να έχουν εμβολιασθεί»

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια