Τζάμπολ στον τελικό Κυπέλλου Ολυμπιακός-ΑΕΚ (83-88 τελικό)

Τζάμπολ στον τελικό Κυπέλλου μπάσκετ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ που θα κρίνει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Οι δύο ομάδες έχουν πολλά χρόνια να κατακτήσουν τον τίτλο και αναμένεται να γίνει μεγάλη μάχη για την κατάκτησή του.

Φοβερή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι μαθητές που έχουν γεμίσει τις κερκίδες του γηπέδου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία.

Η ΑΕΚ με τα τρίποντα του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 7-12 στο 4’, όμως ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του Μιλουτίνοφ κάτω από τη ρακέτα απάντησε με ένα σερί 7-0 παιρνοντας τα ηνία με 14-12 στο 5’:14’’. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες ήταν κοντά, ενώ με το τρίποντο του Πάντερ η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-26.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο 2ο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού και με σκόρερ τους Σάκοτα, Χάρις και Πάντερ προηγήθηκαν με 28-36 στο 14’, με 30-38 στο 16’, αλλά και με 33-41 στο 16’:40’’. Η Ένωση χάλασε τα ποσοστά της στην επίθεση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και οι «ερυθρόλευκοι» σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 42-43 18’’ πριν το 20λεπτο, το οποίο έληξε 42-45 χάρη στο φόλοου του Καββαδά.

Με τον Σπανούλη να σκοράρει και να δημιουργεί οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 47-47 στο 21’:40’’ και για τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (49-49, 51-51, 57-57). Ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια του Μιλουτίνοφ πήρε τα ηνία (61-60) μετά από αρκετή ώρα. Η ΑΕΚ διατήρησε την ψυχραιμία της, ξαναπήρε τα ηνία και έκλεισε το τριαντάλεπτο πρηγούμενη με 63-65.

Και δεν έμεινε μόνο εκεί! Έπαιξε καλή άμυνα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και βρέθηκε στο +7 (65-72) στο 32’. Με σκόρερ τον ΜακΛιν οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 70-72, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και ξέφυγαν πάλι με 71-77, 74-80 και με 76-83 στο 37’. Βλέποντας τα περιθώρια να στενεύουν, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Με ένα καλάθι του Στρέλνιεκς και τρεις πόντους του Παπαπέτρου, μείωσε σε 81-83 2’:17’’ πριν το φινάλε. Ο Χάρις με μία βολή έκανε το 81-84 στο 38’, ο Στρέλνιεκς επίσης με ½ βολές μείωσε σε 82-84 στο 39’ και ακολούθησε άστοχο σουτ του Γκριν στα 38’’ και βιαστικό άστοχο ανάποδο λέι απ του Παπαπέτρου στα 33’’.

Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ΑΕΚ με το καλάθι του Χάρις στα 13’’ (82-86) καθώς δεν υπήρξε αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45 (ημίχ.), 63-65, 83-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 20 (3), Μιλουτίνοφ 17, Στρέλνιεκς 14 (1), Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1),  Γουίλτζερ , Τόμπσον.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Πάντερ 14 (2), Τζέιμς 11 (1), Γκριν 6, Χάρις 17, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος,  Λαρεντζάκης 6 (2), Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4, Χάντερ 15.