Εννιά γκολ η Μαρσέιγ, χατ τρικ από τον Μήτρογλου

Η ανεβασμένη Μαρσέιγ διέσυρε με 9-0 την Μπουργκ Περονά για το Γαλλικό Κύπελλο με τον Μήτρογλου να πετυχαίνει χατ τρικ και να βγάζει μία ασίστ. Εύκολη πρόρκιση και για την Παρί...

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σοσό-Παρί Σεν Ζερμέν: 1-4

(Μαρτέν 13’-Ντι Μαρία 1’, 58’, 62’ Καβάνι 27’)

Εύκολη πρόκριση για την Παρί που κέρδισε με 4-1 τη Σοσό.

Η Παρί μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με κεφαλιά Ντι Μαρία, ενώ στο 13’ η Σοσό ισοφάρισε με τον Μαρτέν αλλά ο καβάι με κοντινή προβολή στο 27’ έγραψε το 1-2. Στο 58’ ο Ντι Μαρία με διαγώνιο σουτ από αριστερά έκανε το 1-3 και στο 62’ ο Αργεντινός με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 1-4. Στο 90’ ο Τραπ αποβλήθηκε και τη θέση του για τα τελευταία λεπτά πήρε ο Ντάνι Άλβες.

Μπουργκ Περονά-Μαρσέιγ: 0-9

(Γκουστάβο 10’, Παγέτ 13’, Οκάμπος 16’, 48’, 71’, Μήτρογλου 20’, 40’, N’Τζιέ 89’ πεν.)

Η Μαρσέιγ διέλυσε με 9-0 την Μπουργκ Περονά και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Χατ τρικ ο Μήτρογλου.

Πλάκα έκανε στο πρώτο μέρος η Μαρσέιγ καθώς άνοιξε το σκοτ στο 10ο λεπτό με τον Γκουστάβο ενώ στο 13’ ο Παγέτ έκανε το 0-2. Ο Οκάμπος έγραψε το 0-3 στο 16’ και ο Μήτρογλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 στο 20’. Μάλιστα στο 40’ ο Έλληνας φορ έκανε και το 0-5. Ο Οκάμπος με ακόμη ένα γκολ στο 48ο λεπτό έκανε το 0-6΄ και στο 71’ πέτυχε χατ τρικ για το 0-7. Στο 81’ και ο Μήτρογλου πέτυχε χα τρικ για το 0-8 και στο 89’ ο Ν΄Τζιέ με πέναλτι διαμόρφωσε το 0-9.

Οσέρ-Λε Ερμπιέ: 0-3

(Ροσετό 45+1’ πεν., Γκμποχό 64’, Φλοκόν 79’)

Η Λε Ερμπιέ έκανε τη μεγάλη έκπληξη καθώς κέρδισε με 3-0 την Οσέρ και την πέταξε εκτός Κυπέλλου.

Ο Ροσετό με πέναλτι στο 45+1’ έκανε το 0-1 ενώ στο 64’ ο Γκμποχό έγραψε το 0-2 και ο Φλοκόν έκανε το τελικό 0-3 στο 79’.