Επιβλητική επιστρΟΦΗ στις νίκες

Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε ο ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης, με τους κρητικούς να εκμεταλλεύονται τη «γκέλα» της Παναχαϊκής και να μειώνουν στους τρεις τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Βουό στην επιστροφή του στην ομάδα, ο οποίος σκόραρε στο 9'.

Το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου άφησε πίσω του την ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας και με πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕ Καραϊσκάκη με 3-0 και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το σκορ άνοιξε στο 9' ο Πάτρικ Βουό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη σέντρα του Κουτσιανικούλη και μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Μέλκα για το 1-0.

Ο ΟΦΗ κυριάρχησε  στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Κουτσιανικούλη στο 33'. Έπειτα από την υπέροχη ατομική ενέργεια του Μάνου από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Κουτσιανικούλης που ερχόταν από πίσω έκανε με πλασέ το 2-0.

Το κερασάκι στην... τούρτα το έβαλε ο Μάνος στο 74' με όμορφη ατομική προσπάθεια και άψογο τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων για το τελικό 3-0.

*Στα επίσημα του "Γεντί Κουλέ" βρίσκεται ο Φανούρης Βατσινάς, όπως και αρκετοί μέτοχοι της ΠΑΕ ΟΦΗ.

*Οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας άφησαν ανθοδέσμη στη θέση του Ευγένιου Γκέραρντ πάνω από τον πάγκο του ΟΦΗ.

*Η ηρακλειώτικη ΠΑΕ τίμησε τον πρώην αρχηγό της ομάδας, Γιώργο Μακρη, που επέστρεψε ως αντίπαλος στο "Γεντί Κουλέ" με την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ανθοδέσμη πήρε και από τους φιλάθλους του ΟΦΗ, ενώ χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μονιάκης, Παπαστεριανός (82' Βαφέας), Μαχαίρας, Πουρτουλίδης (59' λ.τ. Τοπούζης), Μάνος (75' Παπατόλιος), Κουτσιανικούλης, Βουό.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκα, Παπανίκου, Καραγιανίδης, Θεολόγου, Μπεκατώρος, Μακρής, Χούσος (54' Κουσίδης), Κόλλινης, Κυριάκης, Μακρίδης (46' Ρανγκέλοφ), Λουκίνας (66' Ευαγγέλου).

Το φιλμ του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ"

2' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε καλή θέση, εκτελεί ο Ποτουρίδης, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

9' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ωραία σέντρα του Κουτσιανικούλη από αριστερά, πλασέ του Βουό στην κίνηση και η μπάλα στα δίχτυα, 1-0. Αποθέωση για τον Ιβοριανό στράικερ, που ξεκινάει δυναμικά την δεύτερη θητεία του στον ΟΦΗ.

33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Υπέροχη ατομική ενέργεια του Μάνου από δεξιά, γυρίζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Κουτσιανικούλης που έρχεται από πίσω κάνει με πλασέ το 2-0.

44' Ο Πουρτουλίδης με τακουνάκι περνάει κάθετα την πάσα στην περιοχή για τον Μάνο, που κάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά δε βρίσκει στόχο.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ έχει ουσία στο παιχνίδι του και έχει βάλει τις... βάσεις για τη νίκη, με το ως τώρα 2-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Ρανγκέλοφ στη θέση του Μακρίδη.

47' Σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή, ο Στρέζος θα μπλοκάρει σταθερά.

48' Ο Μάνος θα σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Χούσο και παίρνει περίεργη τροχιά, για να καταλήξει κόρνερ.

53' Γύρισμα του Κυριάκη από δεξιά, ο Χούσος θα σουτάρει χωρίς δύναμη άουτ.

54' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, Κουσίδη αντί του Χούσου.

55' Ο Μάνος θα μπει στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε περνάει άουτ.

59' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Τοπούζης στη θέση του Πουρτουλίδη που δε μπορεί να συνεχίσει.

62' Έμμεσο φάουλ για τους Κρητικούς, ο Κουτσιανικούλης "πατάει" για τον Ποτουρίδη που σουτάρει άουτ.

65' Διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ για χέρι του Θεολόγου μέσα στην περιοχή.

66' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕ Καραϊσκάκης, ο Ευαγγέλου αντί του Λουκίνα στην κορυφή της επίθεσης.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ωραία ατομική ενέργεια από τον Μάνο, θα σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή και 3-0.

74' Κίτρινη στον Μάνο γιατί έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς.

75' Ο σκόρερ βγαίνει από το παιχνίδι εν μέσω χειροκροτημάτων, στη θέση του ο Παπατόλιος.

79' Κίτρινη κάρτα για τον Κομεσίδη.

82' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, ο Βαφέας αντί του Παπαστεριανού στο ματς.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΟΦΗ-ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 3-0