Απρόσμενη ήττα για το Ηράκλειο στο Κορωπί

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, το Ηράκλειο παρουσίασε προβλήματα στην απόδοσή του γνωρίζοντας τελικά την ήττα εκτός έδρας από το προτελευταίο Κορωπί με 85-78 στην αυλαία του α' γύρου του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση στο α' ημίχρονο έχοντας αδράνεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχτεί 51 πόντους και να βρεθεί πίσω με 12 πόντους (51-39) στο 20'.

Στην 3η περίοδο βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση και προσπάθησε να καλύψει το χαμένο έδαφος, όπως και έκανε. Με επιμέρους 9-21 σερί ισοφάρισε σε 60-60 στο 30'.

Μάλιστα η κρητική ομάδα έδειξε να ελέγχει το ματς όταν προηγήθηκε με 70-75 2':30'' για το φινάλε. Σ' εκείνο το σημείο, όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι της Ηρακλείου, έγινε καθαρό επιθετικό φάουλ στον Μποχωρίδη, το οποίο όμως δόθηκε αμυντικό. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες του έμπειρου γκαρντ που συνοδεύτηκαν από τεχνική ποινή. Έτσι με 3/3 βολές οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 73-75, ενώ στην επαναφορά πέτυχαν και τρίποντο παίρνοντας τα ηνία με 76-75.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι με το σκορ να είναι 78-78 στο 39', όμως στο τελευταίο λεπτό οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Αντίθετα το Κορωπί με τρίποντο έκανε το 81-78, ενώ ο Σταμπουλής έχασε δύο βολές και με μία βολή έγινε το 82-78, ενώ στη δεύτερη χαμένοι οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 85-78.

Το Ηράκλειο εξέφρασε πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Τσακαλογιάννη… Να σημειωθεί τέλος ότι στην Αθήνα δεν ταξίδεψε ο τραυματίας Αλέξης Πετράκης.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Μαγκαφάς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 51-39 (ημίχ.), 60-60, 85-78.

ΚΟΡΩΠΙ (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 10 (2), Κοντόπουλος 22 (3)Σερέτης 10, Αγόρης 11 (3), Σιμητζής 3 (1). Σπανός 18 (2), Μαλτέσιος 6, Γκίνης, Πετς 6.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης, Γουμενάκης, Σταμπουλής 2, Μποχωρίδης 14 (2), Λάκκας 13, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 9 (2), Σταμίρης.