Μαχητικό το Ρέθυμνο, νικητής ο Παναθηναϊκός

Με ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ρεθύμνου παίρνοντας τη νίκη με 91-69 παρουσία 10.000 φιλάθλων του στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και κοίταξε στα μάτια τους «πράσινους» για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 8-3, όμως η απάντηση της κρητικής ομάδας ήταν άμεση για το 13-11, ενώ πήρε και τα ηνία λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου που έληξε 19-18.

Με το καλάθι του Ηρακλειώτη γκαρντ, Γιώργου Καλαϊτζάκη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 21-18 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, όμως ο Μούντι έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και το ντέρμπι συνεχίστηκε (27-26). Λοτζέσκι και Όγκαστ έδωσαν σημαντικές λύσεις στην ομάδα του Πασκουάλ που ξέφυγε με 39-29, όμως και πάλι το Ρέθυμνο αντέδρασε μειώνοντας σε 39-35 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ 41-35.

Μούντι και Άρμστεντ μπήκαν φουριόζοι στην 3η περίοδο και οι «κεραμιδί» μείωσαν σε 47-45, ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Πιέζοντας στην άμυνα και με τα τρίποντα των Γκιστ και Λοτζέσκι βρέθηκαν στο +8 (53-45), ενώ το κρεσέντο των «πρασίνων» συνεχίστηκε για να κλείσει το τριαντάλεπτο με το σκορ 62-45!

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δε χρειάστηκε να ανεβάσει περισσότερο ταχύτητα μια και έρχεται «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σκούτας, Παπαθανασίου.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 62-45, 91-69

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 14 (6 ριμπ.), Γκιστ 3 (4 ριμπ.), Λεκαβίτσιους 12 (3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4 (4 ριμπ.), Σίνγκλετον 5 (7 ριμπ.), Ρίβερς 2, Παππάς 10 (5 ασίστ), Βουγιούκας 10 (5 ριμπ.), Καλαϊτζάκης 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 14 (4 ριμπ.), Μήτογλου 7 (9 ριμπ.).

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 6 (7 ριμπ.), Μούντι 24 (4 ασίστ), Λι 8 (13 ριμπ.), Γιαννόπουλος 3, Άρμστεντ 10, Ντάνιελς 11 (4 ριμπ.), Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.