Επέστρεψε στις νίκες το Ηράκλειο

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, το Ηράκλειο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 74-69 του Ιπποκράτη Κω στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Η κρητική ομάδα είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μία άνετη νίκη-ψυχολογίας μετά τις δύο ήττες που υπέστη στο φινάλε των αναμετρήσεων με Πανερυθραϊκό και Κηφισιά.

Ο Ιπποκράτης προσπάθησε να αιφνιδιάσει το Ηράκλειο και προηγήθηκε με 0-4, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 24-8 βρέθηκαν να προηγούνται με 24-12 43’’ πριν το δεκάλεπτο. Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στη 2η περίοδο, όπου οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη είχαν τον πλήρη έλεγχο με αποτέλεσμα να προηγηθούν ακόμα και με 23 πόντους (41-18) στο 17’, ενώ το ημίχρονο έληξε 46-25.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο, ανάγκασαν σε λάθη τους παίκτες του Ηρακλείου και σιγά-σιγά ψαλίδισαν τη διαφορά μειώνοντας στους 11 πόντους (56-45) στο 28’. Με δύο τρίποντα από τους Μποχωρίδη και Λιανό, οι γηπεδούχοι πήραν ανάσες, ανέβασαν και πάλι την υπέρ τους διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας.

Στο τέλος, βέβαια παραλίγο να κάνει το ματς ντέρμπι όταν έπαιξε με το χρόνο, δε σκόραρε και έδωσε τη δυνατότητα στον Ιπποκράτη με σκόρερ τον Ονάσογλου να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους στο φινάλε.

Διαιτητές: Διμπινούδης, Φασόλης.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-25 (ημίχ.), 64-51, 74-69.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος Ι., Σταμπουλής 16, Μποχωρίδης 10 (2), Πετράκης 4, Λιανός 11 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 18 (2), Παπαδάκης 4, Λάκκας 8 (2).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Χ. Κουλουριώτης): Κουμπούρας 17, Τρύπας 4 (1), Ονάσογλου 25 (3), Σκούφης 5 (1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 13, Λεκάκης, Χαρίσης 2, Τσακαλέρης 4.