Σημαντική νίκη για το Ρέθυμνο με 82-78 επί του Προμηθέα

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη με 82-78 επί του Προμηθέα στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, όμως από εκεί και μετά έδειξε τάσεις αυτοκτονίας κάνοντας πολλά λάθη και δίνοντας τη δυνατότητα στους Πατρινούς να μειώσουν ακόμα και στο καλάθι, όμως στο φινάλε στάθηκε τυχερή παίρνοντας τη νίκη.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 4-0, όμως γρήγορα ο Προμηθέας ισορρόπησε και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το δεκάλεπτο να λήγει 18-16 υπέρ της κρητικής ομάδας.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με οδηγό τον Γκούντγουιν ξέφυγαν και πάλι με 23-16 στο 13΄, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με ένα σερί 0-8 πήραν τα ηνία με 23-24. Από εκεί και μετά οι εναλλαγές στην πρωτοπορία ήταν συνεχόμενες και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 33-33.

Στην 3η περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings έχτιζε μία διαφορά της τάξεως των 4-5 πόντων (41-37, 43-39, 45-41, 47-43, 49-44, 52-48, 54-50), την οποία έχανε πολύ εύκολα και το δεκάλεπτο κύλησε έτσι σε όλη τη διάρκειά του και τελικά έληξε με το σκορ 54-53 υπέρ των γηπεδούχων.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο τα πρώτα πέντε λεπτά της 4ης περιόδου καθώς το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 57-53 και 59-54, όμως με το τρίποντο του Φαγιέ ο Προμηθέας μείωσε σε 60-59 5':20'' για το φινάλε. Από εκεί και μετά, ο Άρνστεντ πήρε τη σκυτάλη από το Μούντι και με οκτώ συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 (69-59) 3':28'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η διαφορά υπέρ της ρεθυμνιώτικης ομάδας έφτασε και τους 12 πόντους (78-66) 1':28'' πριν το τέλος.

Κάπου εκεί ξεκίνησαν και τα προβλήματα για τους «κεραμιδί», οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο υπό την πίεση του Προμηθέα με αποτέλεσμα να κινδυνεύσουν ακόμα και με ήττα. Οι  Πατρινοί μείωσαν σε 81-78 9'' πριν το τέλος και στην επαναφορά της μπάλας μετά από καραμπόλα κατέληξε άουτ. Αρχικά οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στον Προμηθέα, όμως αφού είδαν το βίντεο άλλαξαν απόφαση κι έτσι το Ρέθυμνο έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33, 54-53, 82-78

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 11 (1), Μούντι 21, Λι 6, Γιαννόπουλος 10 (2), Άρμστεντ 18 (2), Ντάνιελς 10 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 1, Στεφανίδης 3 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): 3 (1), Τουτζιαράκης 1, Γκίκας 4 (11ασ.), Φαγέ 13 (2), Μιλόσεβιτς 28 (2), Έβανς 8, Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 6, Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 4, Χολ 8 (2).