Πρώτη ιστορική νίκη του ΑΟΚ Χανιά, βαριά ήττα του ΟΦΗ

Η 12η Νοεμβρίου 2017 θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του ΑΟΚ Χανιά καθώς πέτυχε την πρώτη ιστορική νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Οι Χανιώτες, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, νίκησαν με 65-62 τον Άρη Πετρούπολης στο κλειστό του Κλαδισού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ' Εθνικής.

Η νίκη μάλιστα αφιερώθηκε στη μνήμη του αδικοχαμένου 14χρονου Γιώργου Ζερβού (κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην έναρξη), όσο και στον μικρό Δημήτρη Ξανθουδάκη που δίνει αγώνα για την υγεία του (υπήρχε κουμπαράς στην είσοδο για τους φιλάθλους οι οποίοι δεν πλήρωσαν εισιτήριο).

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, ήταν ντέρμπι σε όλη της διάρκειά της. Ο Άρης Πετρούπολης μπήκε καλύτερα στο ματς και στην πρώτη περίοδο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στη β' περίοδο, ο ΑΟΚ ανέβηκε και πήρε τα "ηνία" για να κλείσει προηγούμενος το σκορ, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Σαράντη.

Στην επανάληψη και προς το τέλος της Γ' περιόδου, ο ΑΟΚ πήρε προβάδισμα 47-40, αλλά κάποια λάθη της ομάδας μας αλλά και της διαιτησίας, έφεραν το ματς στο 50-53 για τους φιλοξενούμενους. Η Δ' περίοδος ήταν "θρίλερ" με τους παίκτες του ΑΟΚ Χανιά (χωρίς τον Τασιούδη που αποβλήθηκε με 5 φάουλ) να κάνουν ό,τι ήταν δυνατόν για την νίκη την οποία και πήραν. Καθοριστικός παίκτης του ΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο ο Μάριος Σκαμνάκης που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έβαλε καθοριστικά καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 30-24 (ημίχ.), 47-46, 65-62.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ. Ροδάς): Σταθόπουλος, Παπαδάκης, Αλεξίου 2, Υφαντόπουλος 11 (2), Σαράντης 20 (4), Αράπης (έπαιξε 5 λεπτά), Πούρος 3, Σκαμνάκης 11 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 11, Τασιούδης 7, Κοντογιάννης.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κ. Παπαδόπουλος): Μόκκας, Βενιτουράκης 8, Χάνιας-Πανταζής Κουλούρης 2, Λιακόπουλος 4 (1), Μπαζιώτης 11 (1), Μούτρης 7, Γιατράκος 4, Παντελιάδης 12 (1), Μακρυγιάννης 7 (1), Μπέλη 4, Καράμπελας 3.

Βαριά ήττα του ΟΦΗ

Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση ο ΟΦΗ στην έδρα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 76-51 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τη βρήκε στο -20 (41-21). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να έρθει η βαριά ήττα.

Διαιτητές : Μαντήλας - Σταθόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 41-21, 53-35, 76-51.

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παπαμάρκος) : Ζαραιδώνης 2, Στραγανιώτης 17(2), Νάτσος 8(1), Ξιούρας 15(4), Χρονόπουλος 7 (1), Κακαργιάς, Κόης 5, Κοσμετάτος 2, Σολωμός 10, Πουρνάρας 7, Πετράκος 3, Ανδρεάτος.

ΟΦΗ (Κόκκινος) : Μητρόπαπας, Κριθινάκης 9(3), Μαιστρέλης 3(1), Τσερκιτζόγλου 5(1), Χαρωνίτης, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 17(1), Βασιλειάδης 6, Καραλής 9, Τσιλόγλου, Πάλλης 2.