Απίστευτη Σλοβενία: Συνέτριψε την Ισπανία και πήγε τελικό

Τι κάνει αυτή η Σλοβενία! Η μεγάλη έκπληξη του Ευρωμπάσκετ όχι απλά νίκησε, αλλά διέλυσε 92-72 το μεγάλο φαβορί, Ισπανία και περνώντας στον τελικό εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της.

Η φοβερή και τρομερή Σλοβενία έκανε το θαύμα της. Παίζοντας απίστευτο μπάσκετ έκανε σκόνη την Ισπανία με 92-72 εξασφαλίζοντας το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας της στο Ευρωμπάσκετ. Πλέον θα έχει την ευκαιρία να το κάνει… χρυσό αντιμετωπίζοντας το βράδυ της Κυριακής Ρωσία ή Σερβία που αναμετρώνται αύριο στον δεύτερο ημιτελικό. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, από την πλευρά τους, εκθρονίζονται και θα διεκδικήσουν την παρηγοριά του χάλκινου απέναντι στον ηττημένο του αυριανού αγώνα.

Εξωπραγματική ευστοχία από τους παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ που είχαν 10/15 τρίποντα στο ημίχρονο, 12/17 στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσαν το ματς με 14/25. Κορυφαίοι ο Γκόραν Ντράγκιτς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, άγγιξε το τριπλ-νταμπλ ο Λούκα Ντόντσιτς με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ρούμπιο, Ναβάρο, Σαν Εμετέριο και οι δυο Γκασόλ άρχισαν το ματς για την Ισπανία, ενώ για τη Σλοβενία οι Ντράγκιτς, Ντόντσιτς, Μπλάζιτς, Ράντολφ και Βίντμαρ. Η εξαιρετική άμυνα και η ευστοχία στα τρίποντα (5/7) έδωσαν στην ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ το ρόλο του οδηγού από την αρχή (2-6) μέχρι και τα τέλη της πρώτης περιόδου (15-22). Η βροχή σουτ πίσω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε για το αουτσάιντερ (7/9) που έφτασε μέχρι και το +8 (22-30) έχοντας συν τοις άλλοις μεγάλο επιθετικό πλουραλισμό. Η δεύτερη πεντάδα των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν αυτή που αντέδρασε καλύτερα από τους «βασικούς» πλησιάζοντας στους δύο (33-35) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Παρά τα τρίποντα του Ντόντσιτς η Ισπανία είχε βρει πλέον τρόπους να σκοράρει, αλλά όχι και να είναι αποτελεσματική στην άμυνα. Φτάνοντας τα 10/14 τρίποντα (!) η Σλοβενία ξέφυγε ξανά (38-47), ωστόσο «πληγώθηκε» από το τρίτο φάουλ του Βίντμαρ κι ο Πάου με τον Μαρκ βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει πριν το ημίχρονο στους τέσσερις (45-49).

Οι Σλοβενία επέστρεψε δυναμικά από τα αποδυτήρια και με ένα 6-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (45-55) φορτώνοντας με τρίτο φάουλ τον Μαρκ Γκασόλ. Το τρίποντο του Ράντολφ έφερε την ομάδα του στο +13 (50-63) 14 λεπτά πριν το τέλος. Οι Ισπανοί ήταν σε πανικό, βλέποντας μέχρι και τον Ντίμετς να τους κάνει ζημιά και με βολές του Ντόντσιτς βρέθηκαν στο -18 (55-73) στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Στο τρίποντο του Πρέπελιτς που μεγάλωσε κι άλλο την απόσταση (57-76) και το τάιμ άουτ του Κοκόσκοφ μετά το ισπανικό 5-0 (62-76) απέδωσε αφού η «βόμβα» του Ντράγκιτς με ταμπλό εκτόξευσε τη Σλοβενία στο +21 (62-83) έξι λεπτά πριν το τέλος. Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τους Ίβηρες που συμβιβάστηκαν με την ήττα τους.

Δεκάλεπτα: 19-25, 45-49, 57-73, 72-92.

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 16 (6 ριμπ.), Ροντρίγκεθ 9 (3 ασίστ), Ναβάρο, Ρούμπιο 13 (3 ασίστ), Μ. Γκασόλ 12 (9 ριμπ., 4 ασίστ), Γ. Ερνανγκόμεθ 6 (4 ριμπ.), Σάστρε 3, Σαν Εμετέριο 6, Χ. Ερνανγκόμεθ 5 (5 ριμπ.).

Σλοβενία (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 15 (3 ριμπ.), Ρέμπετς, Ντράγκιτς 15 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Νίκολιτς 7, Πρέπελιτς 13, Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 12 (5 ριμπ.), Ζάγκορατς 5, Ντίμετς 7, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 11 (12 ριμπ., 8 ασίστ).

Πηγή: sportfm.gr