Συνέχεια με Γ΄ και Δ΄ ομίλους στο Eurobasket

O Α' και ο Β' όμιλος άνοιξαν την αυλαία του Eurobasket 2017. Τώρα είναι η σειρά του Γ' και του Δ' ομίλου να κάνουν την πρεμιέρα τους, με το πρόγραμμα της ημέρας να περιλαμβάνει 6 παιχνίδια.

Το ντέρμπι της Ισπανίας με το Μαυροβούνιο για τον Γ' όμιλο (17:45), καθώς και ο αγώνας της ημέρας ανάμεσα στην Τουρκία και την Ρωσία (21:00) ξεχωρίζουν. Πρώτος - χρονικά - αγώνας της ημέρας πάντως είναι αυτός ανάμεσα στο Βέλγιο και την Μεγάλη Βρετανία (14:15),

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

14:15 Βέλγιο - Μεγάλη Βρετανία (Δ' όμιλος)

15:00 Ουγγαρία - Κροατία (Γ' όμιλος)

17:00 Σερβία - Λετονία (Δ' όμιλος)

17:45 Ισπανία - Μαυροβούνιο (Γ' όμιλος)

20:30 Ρουμανία - Τσεχία (Γ' όμιλος)

21:00 Τουρκία - Λετονία (Δ' όμιλος)

H πρώτη ημέρα

Σε ότι αφορά το πανόραμα της χθεσινής πρώτης ημέρας του Eurobasket, Γεωργία του Ηλία Ζούρου κατέβαλε τη Λιθουανία και η Φινλανδία έκανε την έκπληξη της ημέρας, με τον τρομερό 20χρονο Λάουρι Μάρκανεν των Σικάγο Μπουλς και τον "clutch" Τζαμάρ Γουίλσον να την οδηγούν σε νίκη επί της πανίσχυρης Γαλλίας. Ο Ντένις Σρέντερ σταμάτησε στους 32 πόντους και ο Γκόραν Ντράγκιτς στους 30, οδηγώντας σε νίκες τους Γερμανούς και τους Σλοβένους αντίστοιχα.

Η Ιταλία, από την άλλη, νίκησε -και εύκολα μάλιστα- μέσα στο Τελ Αβίβ το απογοητευτικό Ισραήλ, που είχε 3/23 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και 0/11 στην τέταρτη περίοδο! Και φυσικά η Ελλάδα σημείωσε την πιο ευρεία νίκη της πρεμιέρας και την 6η μεγαλύτερη σε έκταση της ιστορίας της σε Eurobasket. Αν μη τι άλλο, το Eurobasket μπήκε με το δεξί στο Ελσίνκι και στο Τελ Αβίβ. Και είχε πολλά να παρουσιάσει από την πρώτη μέρα του τουρνουά...