Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Εθνική γυναικών

Μία τεράστια πρόκριση τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ πήρε η Εθνική Γυναικών μετά την σπουδαία νίκη της απέναντι στην Ρωσία με 62-58! Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έπαιξαν απίστευτο μπάσκετ στην 3η περίοδο και με συνολικό σερί 22-4 και πήραν μία μεγάλη διαφορά την οποία διαχειρίστηκαν άψογα μέχρι το τέλος. Να θυμίσουμε ότι αυτή είναι η δεύτερη πρόκριση στην ιστορία της Εθνικής μας στους «8» του Ευρωμπάσκετ μετά το 2009! Πλέον επόμενος αντίπαλος είναι η Τουρκία (22/6, 16:30) για την πρόκριση στους «4» και την ζώνη των μεταλλίων.

Ο μεγάλος αγώνας νοκ-άουτ ανάμεσα στην Ρωσία και την Εθνική μας ξεκίνησε με τις τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται με 7-3 (στο 3') με 5 πόντους της Ντελιάκοβα. Οι Ρωσίδες κρατούσαν μία καλή διαφορά 6 πόντων (13-7 στο 6') χάρη στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (5), με την Ελληνική ομάδα μα δείχνει κάπως αγχωμένη. Η Εθνική μείωσε σε 15-14 με καλάθι της Νικολοπούλου, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο της Μάλτση και το σκορ στο 19-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά ήταν και πάλι νευρικές και δεν σκόραραν στα πρώτα 3 λεπτά με τις Ρωσίδες να το εκμεταλλεύονται και να ισοφαρίζουν σε 19-19 (στο 13'). Η Ρωσία μεγάλωσε το σερί της σε 8-0 (23-19), όμως ένα μεγάλο τρίποντο της Καλτσίδου «έσπασε» τα 5 άγονα λεπτά της Εθνικής μειώνοντας στον πόντο (23-22 στο 15'). 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Εθνική μας «πληγωνόταν» από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (11) και ήταν πίσω στο σκορ με 30-24, ενώ η λήξη του βρήκε την Ρωσία μπροστά με 32-28.

«Σούπερ» 3η περίοδος και... πρόκριση!

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίζει απίστευτη άμυνα και με ένα σερί 6-0 να περνάει μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 34-32 (στο 23') με την Καλτσίδου να φτάνει τους 11 πόντους. Η ελληνική ομάδα είχε πλέον τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ μάζευε επιτέλους τα ριμπάουντ, όμως επιθετικά δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα και η διαφορά δεν ξέφευγε από τους 2 πόντους (36-34 στο 26').

Με 4 συνεχόμενους πόντους της Σπανού και με την Ρωσία να έχει σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 7 λεπτά η Εθνική επιτέλους πήρε μία πολύ σημαντική διαφορά 8 πόντων (42-34 στο 28') με το σερί να είναι 14-2! Με 2/2 τρίποντα των Σπυριδοπούλου-Καλτσίδου η Εθνική «εκτόξευσε» την διαφορά στο +14 (48-34 στο 29') και ήταν μεγάλο φαβορί για την νίκη πλέον.Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Ρωσία πίσω στο σκορ με 50-36.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ήταν πολύ κοντά στην πρόκριση στους «8» του Ευρωμπάσκετ με το σκορ περίπου 8 λεπτά πριν το τέλος να είναι 50-38 υπέρ της Εθνικής μας. Οι Ρωσίδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν ακόμα πιο πολύ την διαφορά ώστε να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης, όμως δεν τα κατάφεραν καθώς η Ελλάδα με ένα σερί 5-0 έστειλε την διαφορά στο +17 (55-38) και η πρόκριση πλέον δεν χανόταν με τίποτα.

4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά παρέμενε πολύ μεγάλη (57-43) και όλα πλέον είχαν κριθεί παρά τις προσπάθειες της Ρωσίας. 3:20 πριν το τέλος οι τυπικά γηπεδούχες έριξαν την διαφορά μετά από πολύ ώρα κάτω από τους 10 (57-49) και μπήκαν και πάλι στο ματς. Στα 2' λεπτά πριν το τέλος του δραματικού αγώνα, η Ρωσία με συνεχόμενες βολές έφτασε την διαφορά στο -5 (57-52) με την Εθνική να έχει πολύ άγχος και να μένει από δυνάμεις. Στο τέλος ευτυχώς δεν πληρώσαμε τα λάθη μας και με ένα σπουδαίο καλάθι της Καλτσίδου στα 10 δευτερόλεπτα (61-56) «κλειδώσαμε» την πρόκριση με το τελικό 62-58!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62.

Ρωσία: Ζέντικ 8(1), Μούσινα, Ντελιάκοβα 11 (2), Βαντέεβα 18, Λεφτσένκο, Πρινς 3(1), Κιρίλοβα, Βιέρου, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6(2), Σερεπάνοβα, Μάιγκα 10.

Ελλάδα: Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Λύμουρα, Μάλτση 15(2), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3(1), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 24(2), Χριστινάκη, Φασούλα 2, Σπυριδοπούλου 8

Πηγή: basketblog.gr