Φινάλε με μία ακόμη ήττα για τους έφηβους του Εργοτέλη

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία του στην τελική φάση του  Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ των εφήβων ο Εργοτέλης καθώς και στο σημερινό τελευταίο του παιχνίδι ηττήθηκε με 67-47 από τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Ο Εργοτέλης μείωσε σε 8-7, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν άμεσα ένα σερί 6-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο  προηγούμενοι με 18-14. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-22 στο 15΄, όμως οι Κρητικοί έμειναν κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 34-33 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το «ντέρμπι» με τον Ολυμπιακό να προηγείται με μικρή διαφορά, κράτησε μέχρι το 35ο λεπτό όταν οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (57-46), «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 49-43, 67-47

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Σπυρόπουλος.

Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 4, Μπαλλής 7 (1), Μερισιώτης 4, Στριγγάς 2, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 12, Φιλά 16, Αρσενόπουλος 13 (2), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 3 (1), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 19 (3), Μανιάδης 9 (1), Πετροσιάν 5, Κεφαλογιάννης 6 (2), Μέτα, Αναστασάκης 2.