Με πλεονέκτημα έδρας κόντρα στον Κολοσσό το Ρέθυμνο

Με βομβαρδισμό έξω από την γραμμή των 6.75 το Ρέθυμνο επικράτησε 80-67 στην Λευκάδα και κατέλαβε την 6η θέση στην κανονική περίοδο της Α1. Αυτό σημαίνει ότι θα πάει με πλεονέκτημα έδρας στην α' φάση των πλέι οφ και θα βρει στο δρόμο του τον Κολοσσό Ρόδου.

Με 14/32 τρίποντα οι Ρεθυμνιώτες ήταν αδύνατο να χάσουν το ματς από την Δόξα Λευκάδας την οποία κατέβαλαν με 80-67. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκάρι Τάλτον με 19 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 και 4/5 τρίποντα. Για τους ηττημένους ο Μαυροβούνιος Μάρας είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν με ένα 5-0, αλλά το Ρέθυμνο θ' απαντήσει με ένα σερί 7-0, για να πάρει το πρώτο προβάδισμα με 5-7, ενώ στα μισά του α' δεκαλέπτου το σκορ είναι στο 7-10, ενώ στο 7' με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου οι φιλοξενούμενοι θα προηγηθούν και με 5 (8-13) στο 7'. Ο Τσαλδάρης μαζεύει τη διαφορά στον πόντο 13-14 στο 9', αλλά με τρεις βολές του Γιαννόπουλου και πέντε απανωτούς πόντους του Τάλτον, οι Κρητικοί κάνουν επιμέρους 8-2, για να διαμορφώσουν το υπέρ του 22-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Άλλο ένα 5-0 στην αρχή του β' δεκαλέπτου, στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με 27-17 στο 12' και από εκεί και μετά τα καλά ποσοστά έξω από τα 6.75, αλλά και οι πολλές λύσεις στην επίθεση για το Ρέθυμνο έβαλαν στη θέση του οδηγού τους φιλοξενούμενους. Με το ματς στο 25-35 στο 16', άλλο ένα ξέσπασμα των Κρητικών με 10-2 επιμέρους φέρνει τη διαφορά στο +18 με τους παίκτες των φιλοξενούμενων. Ο Μάρας με μια βολή διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου που βρήκε το Ρέθυμνο στο +17 (28-45).

Με τρίποντο του Άρνολντ η διαφορά πάει στους 20 για το Ρέθυμνο στο 22'. Οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να μαζέψουν τη διαφορά και θα την κατεβάσουν μέχρι τους 14 στο 24' (34-48), όμως το Ρέθυμνο βάζει και πάλι μπροστά και με ένα σερί 8-0 πάει τη διαφορά στο +22. Η Δόξα απαντά με ένα αντίστοιχο σερί για να κατεβάσει ξανά τη διαφορά στο -14 (42-56) για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο στο 44-58.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου ο Άμποτ κατεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, όμως το ματς ήταν μέχρι εκεί. Το Ρέθυμνο κάνει 17-5 με πέντε τρίποντα (δύο από τον Γιαννόπουλο, ένα από τον Χριστοδούλου, ένα από τον Τάλτον κι ένα από τον Άρνολντ) για να διαμορφώσει το 52-75 που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Η Δόξα έκανε απλώς ένα αξιοπρεπές κλείσιμο στο ματς που τελείωσε με 80-67.

Tα δεκάλεπτα:15-22, 28-45, 44-58, 67-80.

Δόξα Λευκάδας: Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 5 (1), Χάρις 8, Μάρας 16(1), Πεταλωτής 3 (1), Άμποτ 11(1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 5, Ταπούτος, Ντάουελ 2.

Ρέθυμνο: Κώττας 2, Άρνολντ 15(2), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(5), Λέμον 5, Ραζής 1, Χριστοδούλου 6(1), Σάφτενααρ 5(1), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 17(4).

Πηγή: sportfm.gr