Καθοριστική νίκη για τα πλέι άουτ το Ηράκλειο

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Ηράκλειο με 72-62 επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ των ανδρών. Σε πολύ μεγάλο ποσοστό η κρητική ομάδα «κλείδωσε» τα πλέι άουτ, ενώ παράλληλα σε περίπτωση που βρει στο δρόμο της ξανά τους Μαχητές θα είναι 1-1 στις νίκες.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ήταν ισορροπημένο στο 1ο δεκάλεπτο με τους Μαχητές να προσπαθούν να επιβάλουν ένα γρήγορο ρυθμό που τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με 4-9 στο 4':30''. Με δύο τρίποντα των Πετράκη και Κουπίδη, το Ηράκλειο πήρε τα ηνία με 12-11 στο 7':25'', ενώ το δεκάλεπτο έληξε 13-14.

Με τα δύο τρίποντα του Δίπλαρου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-20 στο 13':30'', όμως οι «κυανόλευκοι» απάντησαν με 7-0 σερί για να προηγηθούν με 22-20 στο 14':30''. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως 49'' πριν το τέλος ένα επιθετικό φάουλ που δόθηκε στον Πετράκη και συνοδεύτηκε από έντονες διαμαρτυρίες είχε ως αποτέλεσμα ο γκαρντ του Ηρακλείου να δεχτεί δύο τεχνικές ποινές και να αποβληθεί από το παιχνίδι. Με 4/4 βολές του Δίπλαρου το σκορ έγινε 27-33, ενώ το ημίχρονο έληξε 29-33.

Οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς παίρνοντας και τα ηνία με 36-35 22':40'', όμως με δύο τρίποντα του Ναούμη οι Μαχητές βρέθηκαν ξανά στο +6 (40-46) στο 15':40''. Κάπου εκεί ανέλαβαν οι Παπαδάκης και Κουπίδης για να λήξει το τριαντάλεπτο με το σκορ 49-49.

Η τελευταία περίοδος ανήκε στο Ηράκλειο, το οποίο με οδηγούς τους Λόλα, Παπαδάκη και Κουπίδη σημείωσε επιμέρους 17-5 σερί και βρέθηκε να προηγείται με 67-54 στο 37'. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να κυνηγούν και τη διαφορά των 14 πόντων (88-74) που είχαν ηττηθεί στα Πεύκα, όμως ο Λιανός αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ 1':14'' πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 71-61 και κάπου εκεί η διαφορά απέκτησε δευτερεύοντα ρόλο. Ούτως ή άλλως υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να βρεθούν ισόβαθμες οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό του Τζαουάρα, ο οποίος αποχώρησε στο 35' με έντονους πόνους στη μέση.

Διαιτητές: Διαμαντής, Βαρδάλος, Κωνσταντινίδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-33 (ημίχ.), 49-49, 72-62.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Λόλας 6, Παπαδάκης 12, Τσερκιτσόγλου 5 (1), Μαραγκάκης, Πετράκης 7 (1), Κουπίδης 24 (3), Λιανός 9 (1), Λάτοβιτς 4 (1), Πάλλης 5.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Ε. Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 3 (1), Βελισσαρίου 3 (1), Γερομίχαλος 8 (1), Καλαμπάκας 6, Ναούμης 7 (2), Στόλης 11, Δίπλαρος 20 (3), Τάταρης 2, Τζαουάρα 2.