Στα πλέι οφ μέσω Αμαλιάδας το Ρέθυμνο

Την 3η εκτός έδρας και 12 συνολικά νίκη της φετινής χρονιάς πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings στην Αμαλιάδα επικρατώντας με 78-67 του Κόροιβου στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τη νίκη της αυτή η κρητική ομάδα «σφραγίζει» τη συμμετοχή της στα πλέι οφ αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση αυτή την περίοδο.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, ο  Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα και είχε ένα μικρό προβάδισμα στην 1η περίοδο, ενώ στη 2η περίοδο βρέθηκε ακόμα και στο +7 (27-20) στο 16';30''.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Νίκου Βετούλα αντέδρασαν, μείωσαν σε 29-26 με τρίποντο του Φιτζπάτρικ και στη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 34-34 με φόλοου του Σάφτενααρ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην 3η περίοδο, όμως με το τρίποντο του Τάλτον το Ρέθυμνο ξέφυγε με 49-53 και έκλεισε το 30λεπτο προηγούμενο με 52-55.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όπου η κρητική ομάδα μπήκε εντυπωσιακά, «έτρεξε» ένα σερί 7-14, προηγήθηκε με 59-69 4':20'' για το φινάλε και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη. Για την ιστορία η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ήταν το +11 (65-76 και 67-78).

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 15 (3), Μιλουτίνοβιτς 3, Σταρκς 12, Μιχάλογλου 2, Σανέ 5, ΜακΚλέλαν 18 (2), Σαχπατσίδης 2, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 10.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 13 (3), Σάφτεναρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10 (1), Λέμον 10.