Βλέπει 4η θέση ο Παναθηναϊκός

Eύκολη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 74-61, στο ΟΑΚΑ, για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Ετσι οι "πράσινοι" βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 16-11, ενώ οι ιταλοί έμειναν στον... πάτο της βαθμολογίας με 7-20. Η νίκη του τριφυλλιού σε συνδυασμό με την ήττα έκπληξη της Φενέρ στην Τουρκία από τη Μακάμπι, δίνει το δικαίωμα στους Κυπελλούχους Ελλάδος να διεκδικήσουν την 4η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Αρμάνι πιο ορεξάτη, η οποία προηγήθηκε με 2-10, κάπου εκεί οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ με τον Γκιστ να χτυπάει το "καμπανάκι" έκαναν ένα σερί 19-3 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-15. Ο Καλάθης με 6π. και ο Γκιστ με 4π. οδήγησαν την ελληνική ομάδα στην ολική ανατροπή.

Η 2η περίοδο ήταν μια συνέχεια από το τελείωμα της 1ης με το τριφύλλι να προσπαθεί να αυξήσει τη διαφορά για να έχει ένα πιο άνετο β' μέρος. Στα μισά του δεκαλέπτου άρχισε να παίρνει "φωτιά" η περιφέρεια των "πρασίνων" με Γκάμπριελ και Παππά να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 10 πόντους και επανέφεραν την τάξη στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Ετσι ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του και με το 17-10 της δεύτερης περιόδου, έκλεισε το ημίχρονο με διψήφιο αριθμό διαφοράς 38-25.

Το β' μέρος ξεκίνησε "μουδιασμένα" για τις δύο ομάδες, καθώς το 1ο καλάθι μπήκε μετά από 2' αγώνα, από τον πολύ καλό Νικ Καλάθη. Το "κομπιούτερ" του τριφυλλιού συνέχισε να κρατάει την ομάδα του από το... χέρι και να σκοράρει συνεχώς ανέβασε τη διαφορά στους 18 με 45-27. Ετσι κινήθηκε το 3ο δεκάλεπτο, κάπου οι ιταλοί μείωναν, αλλά κάποιες λύσεις είτε από Ρϊβερς, είτε από Παππά, κρατούσαν τους ιταλούς σε απόσταση ασφαλείας για την ομάδα του Πασκουάλ στο +15. Ετσι το 3ο δεκάλεπτο έληξε 19-15 και συνολικά 57-40.

Το 4ο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, σε έναν αγώνα που έμοιαζε περισσότερο με φιλικό, παρά με αγώνα της Euroleague. Οι αδιάφοροι Ιταλοί περίσσοτερο δοκίμαζαν τη ζώνη τους, ενώ οι "πράσινοι" συνέχιζαν να παίζουν προσπαθώντας να δημιουργήσουν φάσεις για να ευχαριστήσουν τους οπαδούς τους. To δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 14-14 και τελικό σκορ 74-61.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάικ Τζέιμς με 13π. (3/6 διπ., 2/4 τριπ., 1/2 βολ., 2 κλ., 1 ασ.), ενώ για τους ηττημένους ο Αμπάς με 13π. (

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 17-10, 19-15, 14-14.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5(1), Νίκολς 6(2), Ρίβερς 7(2), Τζέιμς 13(2), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 8(1), Φελντέιν 4, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 5(1), Μπουρούσης 2, Καλάθης 13(2).

Αρμάνι Μ. (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Χίκμαν 4(1), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 6, Μακβαν 8, Πάσκολο 6, Λαγκάνα, Τσιντσιαρίνι 11(1), Σάντερς, Αμπας 13(3).

Πηγή: basketblog.gr