Ήττα-μαχαιριά στη 2η παράταση για τον Εργοτέλη

Ό,τι είχε και δεν είχε έδωσε ο Εργοτέλης για το διπλό επί του Τρίτωνα, όμως λύγισε στη 2η παράταση χάνοντας με 77-73 (62-62 κ.α., 67-67 1η παρ.) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής κατηγορίας.

Μετά από αυτή την ήττα και σε συνδυασμό με τις νίκες τόσο του Κρόνου Αγ. Δημητρίου όσο και του Πρωτέα Βούλας οι ελπίδες παραμονής σχεδόν μηδενίζονται…

Το παιχνίδι στο γήπεδο του Στρέφη είχε συγκλονιστική εξέλιξη ενώ σημαδεύτηκε από την είσοδο φιλάθλου στο γήπεδο που σήμανε και τη διακοπή του στη λήξη της κανονικής περιόδου. Μάλιστα εκκενώθηκε το γήπεδο για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση που στο φινάλε της βρήκε νικητές τους γηπεδούχους.

Ο Εργοτέλης είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια, όμως αστόχησε στην τελευταία επίθεση, ενώ στο έξτα πεντάλεπτο ο Τρίτων έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση με καλάθι του Θυμνιού στην εκπνοή. Στη 2η παράταση, ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 69-72, όμως στη συνέχεια έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες να σκοράρει, έκανε σημαντικά λάθη κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας στη νίκη.

Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χουχούμης, ενώ ο Σταμάτης τραυματίστηκε ξανά στο πόδι που ήδη έχει το πρόβλημα...

Διαιτητές: Μαντήλας, Σταθόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-18, 33-34, 48-4, 62-62 (κ. δ.), 67-67 (α' παρ.), 77-73 (β' παρ.).

ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος, Ανδρεδάκης): Γρύλλης 8 (2), Κουτούλας 5 (1), Καλαντζής 10 (2), Κουκουνιάς 10, Ντιμπ 3 (1), Θυμνιός 21, Γκαβανόπουλος 14 (1), Ανδρεόπουλος 6, Βερτούδος Ν., Πετρόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης, Τζανής): Γεωργούτσος 10, Καρακωνσταντάκης 22 (2), Βερτούδος Κ. 6,  Σταμάτης 13 (3),  Καραλής 10 (2), Σαρρής 6, Σταράκης 6 (2).