Καλύτερα τα Τρίκαλα νίκησαν 76-67 το Ρέθυμνο

Τα Τρίκαλα φαίνεται ότι ήθελαν πιο πολύ τη νίκη στην αναμέτρηση με το Ρέθυμνο Cretan Kings και την πήραν επικρατώντας με 76-67 της κρητικής ομάδας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους την ίδια ώρα που οι «κεραμιδί» θα πρέπει να κυνηγήσουν αλλού τις νίκες που θα τους εξασφαλίσουν θέσει στα πλέι οφ.

Τα Τρίκαλα είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο εκμεταλλευόμενα και την αστοχία των παικτών του Νίκου Βετούλα που είχαν 9/31 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 18-12 χάρη στα τρίποντα του Τσαγκαράκη και τους πόντους του Εζιούκου. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 18-17 στο 10', όμως στη 2η περίοδο η ρεθυμνιώτικη ομάδα έχασε την επαφή της με το σκορ και τα Τρίκαλα με τον Μπάρλοου να οδηγεί βρέθηκαν στο +11 (37-26). Η διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις στην 3η περίοδο φτάνοντας και τους 15 πόντους (56-41) στο φινάλε του 30λέπτου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πάλεψε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 65-57 στο 36' με το τρίποντο του Άρνολντ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και το σκηνικό δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-28, 56-41, 76-67.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 15(1), Εζιούκου 8(8ριμπ.), Μπιρούτα 13(1τρ., 11 ριμπ., 2ασ.), Τσαγκαράκης 9(3), Μπάρλοου 21(2τρ., 5ριμπ., 5ασ.), Λίποβι 7(1), Πουλιανίτης, Καλλές, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 3(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 8(1), Άρνολντ 17(3), Φιτζπάτρικ 11(2), Τάλτον 11(3), Ραζής, Καμπερίδης 1, Λέμον Τζούνιορ 8, Γιαννόπουλος 11