Εμφατική νίκη του ΟΦΗ επί της Αναγέννησης Καρδίτσας

Επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η κρητική ομάδα νίκησε με 5-0 την Αναγέννηση  Καρδίτσας στο «Γεντί Κουλέ» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League.

Οι φιλοξενούμενοι κόντραραν τον ΟΦΗ μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Από εκεί και μετά οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβασαν ταχύτητα και πέτυχαν δύο γκολ στο α' ημίχρονο με τον Χαντί στο 37' και τον Μπόατενγκ στο 42'.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με δύο πολύ γρήγορα γκολ του Βουό (46' και 48'), ενώ ο Ιβοριανός «έγραψε» και το τελικό 5-0 σημειώνοντας χατ τρικ στο 76'.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα με τον Νίκο Παπαδόπουλο να ξεκουράζει τους παίκτες του καθώς ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αιγινιακό την προσεχή Τετάρτη.

bΤο φιλμ του αγώνα

*Παιχνιδι κεντρου σε αυτο το πρωτο αναγνωριστικο 10λεπτο με τον ΟΦΗ να προσπαθει να επιβαλλει το ρυθμο του.

7' Σουτ του Μιλοσάβλιεφ από τα όρια της περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Κουτσόπουλος.

9' Μπαλιά του Πουρτουλίδη για τον Ράντι, που από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, δε θα μπορέσει να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

25' Σουτ του Ράντι με καλές προϋποθέσεις, άσχημη εκτέλεση η μπάλα αρκετά άουτ.

26' Διαγώνιο σουτ του Κρητικού από τη μικρή περιοχή με δύναμη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

28' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ράντι, από ωραία πάσα του Πουρτουλίδη, τετ-α-τετ με τον Κουτσόπουλο, που θα αποκρούσει με το πόδι σωτήρια.

29' Στην αμέσως επόμενη φάση σε θέση βολής ο Ντάνγκουα για τους φιλοξενούμενους, σουτάρει στην αγκαλιά του Στρέζου.

33' Ωραία κάθετη του Μπόατεγνκ , ο Μιλοσάβλιεφ από δεξιά γυρίζει τη μπάλα, κεφαλιά του Ράντι θα περάσει εκτός εστίας.

35' Έξυπνο πλασέ του Μιλοσάβλιεφ μέσα από την περιοχή, δε θα βρει στόχο.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Σέντρα του Μιλοσάβλιεφ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά από τον Ράντι, δεύτερη από τον Χαντί στη μικρή περιοχή και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

40' Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Χαντί για τον Βουό, που μπαίνει μόνος στη μικρή περιοχή, αλλά πλασάρει απελπιστικά άουτ.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Μπόατενγκ θα κερδίσει τις κόντρες στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ από πλάγια δεξιά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

*Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο "Γεντί Κουλέ".

46' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Παράλληλη σέντρα του Μιλοσάβλιεφ από δεξιά, στην καρδιά της άμυντας ο Βουό με πλασέ κάνει το 3-0.

48': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Κουτσόπουλου που πήγε να ντριμπλάρει τον Βουό, ο Ιβοριανός επιθετικός έκλεψε την μπάλα και έστειλε στα δίχτυα για το 4-0.

53' Ο Χαντί αφήνει για τον Ράντι, που πάει να μπει στην περιοχή, αλλά τον ανακόπτουν οι αμυντικοί.

64' Ο Μιλοσάβλιεφ θα διανύσει μόνος όλο το δεύτερο μισό του γηπέδου, αλλά δε θα κάνει καλή τελική προσπάθεια μπροστά στον Κουτσόπουλο.

65' Στην προσπάθεια του να απομακρύνει ο Παντίδος στέλνει τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του, όμως ο Στρέζος με εντυπωσιακή επέμβαση παραχωρεί κόρνερ.

66' Γύρισμα του Χαντί από αριστερά, ο Βουό αστοχεί από τη μικρή περιοχή.

73' Κάθετη πάσα του Μιλοσάβλιεφ για τον Βουό, που αποφεύγει και τον Κουτσόπουλο και πάει να γυρίσει για τον Πάγκαλο σε κενή εστία, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ παραχωρεί κόρνερ την τελευταία στιγμή.

74' Κόρνερ του Μιλοσάβλιεφ από δεξιά, κεφαλιά του Βουό, σώζει πάνω στη γραμμή ο Δημόπουλος.

76' Ωραία πάσα του Μητρόπουλου για τον Παντίδο, ο δεύτερος κοντρολάρει ωραία και πασάρει για τον Βουό, που με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 5-0. Χατ-τρικ για τον Ιβοριανό στράικερ.

81' Δυνατό σουτ του Μητρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

86' Μόνος απέναντι από τον Κουτσόπουλο, ο Μάνος θα πλασάρει άουτ.

91' Κίτρινη κάρτα στον Χαντί.

*Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Αντιπαριώτη στο "Γεντί Κουλέ", επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ με εμφατικό τρόπο.

ΟΦΗ (Νικος Παπαδοπουλος): Στρεζος, Κομεσιδης, Παντιδος, Κωτσιος, Κιασσος, Μποατενγκ (51' Μητρόπουλος), Πουρτουλιδης, Χαντι, Ραντι (58' λ.τ. Πάγκαλος) , Μιλοσαβλιεφ, Βουο (78' Μάνος)..

Αναγεννηση Καρδιτσας (Γιαννης Μαγγος): Κουτσοπουλος, Τσοπελας, Δημοπουλος, Μαιγκα, Κισκαμπανης (46' Καραγιάννης), Ντεμπελε (59' Βουκομάνοβιτς), Ντανγκουα (72' Μυργιώτης), Σμιλτος, Τζεκος, Τσιλουλης, Κρητικος.