Προπόνηση για τον Παναθηναϊκό το ματς με τη Δόξα Λευκάδας

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο "Νίκος Γκάλης", καθώς επικράτησε με 90-61 της Δόξας Λευκάδας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε τις 17 νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Άρη.

Από την άλλη πλευρά η Δόξα Λευκάδας ηττήθηκε για 15η φορά τη φετινή σεζόν και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 12-4 στα πρώτα λεπτά. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και οι "πράσινοι" έφτασαν για πρώτη φορά στο +11 (19-8), τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε το "τριφύλλι" στο +12 (27-15).

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το "πόδι από το γκάζι" και βρέθηκαν στο +23 (40-17), στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ιονίου, όπως ήταν φυσικό δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού που ήταν καταιγιστικός. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +24 (51-27), με τους φιλοξενούμενους να έχουν καθαρά παθητικό ρόλο στο ματς.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε τη διαφορά στο +31 (62-31). Οι 31 πόντοι δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, καθώς στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 36 πόντους (72-36). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λευκάδας ήταν να μειώσει σε 72-39 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι είχαν "καθαρίσει" εδώ και ώρα την υπόθεση νίκη και πλέον έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Άρη. Η διαφορά στο σκορ παρέμεινε σε "διαστημικά" επίπεδα και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία άνετη νίκη με 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 51-27, 72-39, 90-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 10 (1), Τζέιμς 9 (1), Μποχωρίδης 2, Φώτσης 9, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος 2, Παππάς 13 (3/4 3π.), Γκάμπριελ 17 (3/4 3π.), Τζεντίλε 6, Καλάθης 13 (4/6 3π.), Μπουρούσης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 7 (1), Ντόμπλας 6, Ρόμπινσον 14 (2), Χάρις 8 (2), Πεταλωτής, Ψαθάς 2, Τσαλδάρης 4, Μάρας 10, Γεωργάκης 4.

Πηγή: ebasket.gr