Ίδρωσε, όμως πήρε μία ακόμη σημαντική νίκη ο Εργοτέλης

Έστω κι αν χρειάστηκε περισσότερο από 25 λεπτά για να βρει τον τρόπο να σταματήσει την Αγία Παρασκευή, ο Εργοτέλης έφτασε στη νίκη με 85-77 στο Λίντο και συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Η Αγία Παρασκευή ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και διατηρούσε σταθερά τα ηνία, ενώ με οργανωτή τον Σκάνδαλο και σκόρερ τον Ροδόστογλου βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους (22-31) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Με οδηγό τον Χουχούμη, ο Εργοτέλης μείωσε σε 29-31, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε θέση οδηγού και έκλεισαν το 20λεπτο προηγούμενοι με 39-41.

Η ΚΑΠ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ προηγήθηκε με 42-49 στο 24’. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Εργοτέλη. Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 21-3 και έκλεισε το τριαντάλεπτο στο +11 (63-52).

Οι φιλοξενούμενοι δεν  τα παράτησαν και με ένα γρήγορο 0-8 σερί μείωσαν σε 63-60 στο 32’. Αυτή τη φορά, όμως ο Εργοτέλης αντέδρασε σωστά και με επιμέρους 20-4 σερί εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά  στους 19 πόντους (83-64) 2’:37’’ πριν το τέλος.

Διαιτητές: Κωνσταντινοπούλου, Σταθόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 39-41 (ημίχ.) 63-52, 85-77.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 13 (1), Σταράκης 5 (1), Βερτούδος 7, Χουχούμης 14 (2), Σταμάτης 15 (2), Χασάπης 4, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας, Σαρρής, Καραλής 13 (1).

ΚΑΠ (Π. Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 17 (2), Γραμμάτικας 10 (2), Κόκκας 3, Γαπκιάδης 5 (1), Πανταζής 1, Καρτερής 5 (1), Θεοδωρόπουλος, Ροδόστογλου 22 (3), Μαλτέζος 14, Μαργέλης, Γαρδέλης.