Εργοτέλης-Ερμής Ζωνιανών 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Εργοτέλης υποδέχεται τον Ερμή Ζωνιανών στο Παγκρήτιο Στάδιο στο εξ αναβολής κρητικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής σ' ένα ματς που μεταδίδεται απευθείας από την ΚΡΗΤΗ TV.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα

Σέντρα στο ντέρμπι του Παγκρητίου

5' Καλοεκτελεσμένο φάουλ του Λεάλ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

9' Νέα καλή εκτέλεση φάουλ του Λεάλ, όμως και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

13' Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Λεάλ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τζανή που κατέβασε έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

18' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ερμή Ζωνιανών. Σέντρα για τον Τοπούζη που πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

20' Απειλεί ξανά ο Τοπούζης που βγήκε πίσω από την άμυνα του Εργοτέλη, πήρε την κεφαλιά από δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

Την ίδια ώρα ο ΠΟΑ δέχτηκε γκολ στο Ατσαλένιο. Η κρητική ομάδα χάνει με 0-1 από τον Εθνικό στο δεύτερο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής

30' Μεγάλη απόκρουση του Κόλλια που σώζει τον Ερμή Ζωνιανών κρατώντας την μπάλα οριακά έξω από τη γραμμή μετά από την κεφαλιά του Τζανή.

32' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσάκη για δινατό μαρκάρισμα στον Ταβλαδωράκη.

33' ΓΚΟΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Κατσικοκέρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ερμή Ζωνιανών κοντά στο κέντρο και με κούρσα προς την εστία των φιλοξενούμενων επιχείρησε το δυνατό σουτ  από δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

35' Ο Εργοτέλης άγγιξε το 2ο γκολ όταν μετά από σέντρα του Λεάλ, ο Μίνγκας έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κόλλια, ενώ ο Κατσικοκέρης είχε την ευκαιρία να στείλει ξανά την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, όμως δεν τα κατάφερε…

Δεύτερο γκολ του Εθνικού στο Ατσαλένιο. Δύσκολο το έργο του  ΠΟΑ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Εργοτέλη να προηγείται με 1-1 του Ερμή Ζωνιανών χάρη στο γκολ του  Κατσικοκέρη. Στο παιχνίδι που φιλοξενείται στο Ατσαλένιο, ο ΠΟΑ χάνει με 0-2 από τον Εθνικό.

Ξεκίνησε το β ημίχρονο

Με το ξεκίνημα το σουτ του Λεάλ, όμως μπλόκαρε ο Κόλλιας

48' Πέναλτι κερδίζει ο Εργοτέλης. Ο διαιτητή έδειξε τη βούλα όταν μετά τη σέντρα του Λεάλ ο Ταβλαδωράκης έδιωξε την μπάλα με το χέρι, το οποίο όμως είχε μαζέψει προς τα πίσω. Ο ποδοσφαιριστής του Ερμή Ζωνιανών χρεώθηκε και με κίτρινη κάρτα.

49' ΓΚΟΟΛ: Ο Λεάλ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κόλλια "γράφοντας" το  2-0 για τον Εργοτέλη.

Μείωσε ο ΠΟΑ στο Ατσαλένιο 1-2 με τον Εθνικό

65' Προσωπική μονομαχία του Ρόβα μέσα στην περιοχή, πλάσαρε κιόλας όμως δε νίκησε τον Βασιλειάδη

73' Μακρινό σουτ του Προβυδάκη όμως η μπάλα καταλήγει άουτ

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή Ζωνιανών να μειώσει. Μετά από σέντρα σουτ του Πασιαλή, ο Σκουτέλης γύρισε από αριστερά με την μπάλα να παίρνει μία περίεργη τροχιά, να ακουμπά το οριζόντιο δοκάρι και να φτάνει στα πόδια του Ρόβα, ο οποίος έκανε την προβολή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Ρουσάκης, Μίνγκας (86' Μπρατσιάνι), Ριμπέιρο, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Ντομίνγκεζ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Χανιωτάκης, Κοιλιάρας, Καϊμακαμούδης, Καρράς, Βογιατζής, Παπαπαναγιώτου και Μπρατσιάνι.

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Γιώργος Πετράκης): Κόλλιας, Κοζυράκης, Πλουσής, Ανυφαντάκης, Ραπτάκης, Ταβλαδωράκης (73' Χατζηβασίλης), Πουλάκης, Φαμπίνιο (60' Προβυδάκης), Τοπούζης (57' Σκουτέλης), Ρόβας, Πασιαλής.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Ανδρεαδάκης, Ανωγειανάκης, Σκουτέλης, Προβυδάκης, Χατζηβασίλης, Πρωτογεράκης, Πλουσής.

Ο Γιώργος Πετράκης και ο Σούλης Παπαδόπουλος τα είπαν λίγο πριν την έναρξη του κρητικού ντέρμπι.

Οι ισχυροί άνδρες του Εργοτέλη και του Ερμή Ζωνιανών Βρέντζος και Κάββαλος δίνουν το καλό παράδειγμα στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Συσπείρωση στον Ερμή Ζωνιανών λίγο πριν τη σέντρα του κρητικού ντέρμπι στο  Παγκρήτιο Στάδιο.