Ξανά στην κορυφή ο Απόλλων Σμύρνης

Στην κορυφή της Football League επανήλθε ο Απόλλωνας Σμύρνης. Η «ελαφρά ταξιαρχία», επικράτησε 3-1 του Αχαρναϊκού, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και μετά από διάλειμμα σχεδόν 24 ωρών, επέστρεψε στην πρώτη θέση της κατάταξης, αφήνοντας στην δεύτερη την Λαμία που χθες νίκησε 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα.

Τα τέρματα της «ελαφράς ταξιαρχίας» σημείωσαν οι Πετρόπουλος (17', 81' και Σιατραβάνης) ενώ για τον Αχαρναϊκό σκόραρε ο Ντάγκρας (45'). Ο Αχαρναϊκός ολοκλήρωσε με δέκα λόγω της αποβολής του Ματσούκα στις καθυστερήσεις.

Η Καλλονή «τσίμπησε» βαθμό από τον Κισσαμικό, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, στην προσπάθειά της να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μάντζης στο 63' άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα της Λέσβου να παίρνει το βαθμό στο 87' με τον Σαμπάνη.

Ο Αιγινιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον ουραγό Πανελευσινιακό, του οποίου επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας. Το τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Γιατσιτσόγλου στο 81'.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πλεγά, ο Πανθρακικός επικράτησε 2-1 της Καλλιθέας. Η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 10' με τον Ηλιάδη. Δύο λεπτά μετά ο Πλέγας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε για την ομάδα του Πανθρακικού. Στο 47' η Καλλιθέα είχε δοκάρι με τον Μπέλη, όμως ο Πανθρακικός ήταν αυτός που στο τέλος «χαμογέλασε», καθώς ο Πλεγάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 84' «χάρισε» τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 7/1

Λαμία - Αγροτικός Αστέρας 2-1 (63', 80' Καραγιάννης - 89' Γκέσιος)

Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας Αναβολή

Κυριακή 8/1

Καλλονή - Κισσαμικός 1-1 (87' Σαμπάνης - 63' Μάντζης)

Απόλλων Σμύρνης  - Αχαρναϊκός 3-1 (17', 81' Πετρόπουλος, 41' Σιατραβάνης - 45' Ντάγκρας)

Πανελευσινιακός - Αιγινιακός 0-1 (81' Γιατσιτσόγλου)

Πανθρακικός - Καλλιθέα 2-1 (12' πεν., 84' Πλεγάς - 10' Ηλιάδης)

ΟΦΗ - Πανσερραϊκός  2-0 (5΄Βουό, 78΄Χαντί)

Άρης - Παναιγιάλειος 2-1 (30' Καράμπελας, 67' Μιλούνοβιτς - 42' Στίκας)

Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας (αναβολή)