Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού με 85-58 επί της Γαλατασαράι

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 85-58 της Γαλατασαράι, σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Η ελληνική πραγματοποίησε έναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της, οι οποίοι σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν το "τριφύλλι".

Oι "πράσινοι" έφτασαν τις 6 νίκες στη διοργάνωση (6-5), σε αντίθεση με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που έχει μόλις 3 νίκες σε 11 αναμετρήσεις.

Τέσσερις παίκτες του Παναθηναϊκού τελειώσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα οι ΚέιΣι Ρίβερς, Νικ Καλάθης και Κένι Γκάμπριελ πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ οι Μάικ Τζέιμς και Κρις Σίνγκλετον πρόσθεσαν από 13. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος αναδείχθηκε ο Μπλέικ Σλιμπ με 15 πόντους, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος.

Οι "πράσινοι" είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε την ομάδα του να φτάνει αμέσως τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-4), αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει του παίκτες του που έδειχναν να μην πατούν καλά στο παρκέ.

Μετά τη διακοπή ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προπορεύεται και να έχει μια διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων. Με το σκορ στο 20-10 και με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Σλιμπ με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-13.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Γαλατά κατάφερε να "ροκανίσει" τη διαφορά. Ο Σλιμπ και πάλι με σουτ 3 πόντων έφερε το ματς στο 22-19, 8μιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάικ Τζέιμς με δίποντο έκανε το 24-19, αλλά η απάντηση από τους Τούρκους ήταν άμεση με τον Τόμπσον να κάνει το 24-21.

Για περίπου δυόμιση λεπτά, οι ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι με τον Ρίβερς να ξεκολλάει τον Παναθηναϊκό από του 24 πόντους κάνοντας το 26-11. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να "παγώσουν" τον ρυθμό του παιχνιδιού κρατώντας τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Με ένα μικρό σερί 4-0, η Γαλατά έφεραν το ματς στον πόντο (26-25). Ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο, οι "πράσινοι" κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 (32-27), με 1 εύστοχη βολή του Σίνγκλετον.

Ο Ντιμίτρις Νίκολς έσπασε το "ρόδι" από την γραμμή των 6 και 75, καθώς μέχρι εκείνη την στιγμή το "τριφύλλι" είχε 8 άστοχες προσπάθειες σε σουτ 3 πόντων. Με δύο εύστοχες βολές του Ρίβερς, αλλά και με όμορφο λέι απ του Νίκ Καλάθη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια +8 (39-31).

Δυνατός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρος ο Παναθηναϊκός και αμέσως αμέσως ανέβασε τη διαφορά στο +14 (45-31). Με 5 πόντους από τους Καλάθη και Γκάμπριελ το 45-33 έγινε 50-37 με τον Εργκίν Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Η διακοπή δεν επηρέασε καθόλου την ελληνική ομάδα που δεν άφησε το πόδι από το "γκάζι". Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 55-40 και στη συνέχεια 59-43.

Με 5 πόντους από τους Σίνγκλετον και Τζέιμς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 (64-43), με την τουρκική ομάδα να έχει πλέον παθητικό ρόλο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα ήταν να μειώσουν στους 19 (64-45).

Τα τελευταία 10 λεπτά μπορεί να είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο οι "πράσινοι" δεν κατέβασαν "στροφές". Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +25 (70-45), με τη Γαλατά πλέον σε ρόλο θεατή.

Το +25 όμως δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, καθώς 3 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ έγινε 80-49. Στα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι με τους "πράσινου" να πετυχαίνουν την πιο εύκολη νίκη τους (00-00) στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 64-45, 85-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΊΚΌΣ (Πασκουάλ): Σίνκλετον 13, Νίκολς 9 (1), Τζέιμς 13, Ρίβερς 14 (2), Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης 14, Φώτσης, Παππάς, Μπουρούσης 4, Γκάμπριελ 14 (2).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Σμίθ 9, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 6, Τάιους 6, Κορκμάζ 5 (1), Τόμπσον 6, Σλιμπ 15, Αράρ 2, Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ, Κοσκάλ 1.

Πηγή: ebasket.gr