Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Παναθηναϊκό

Στο χειρότερο βράδυ για τον Παναθηναϊκό εξελίχθηκε η επιστροφή του Τσάβι Πασκουάλ στην Βαρκελώνη. Η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη με 72-57 και υποχρέωσε τους πράσινους στην πέμπτη τους ήττα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα από τη στιγμή που πήρε διψήφια διαφορά δεν κοίταξε ποτέ πίσω και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι χωρίς κάποια να καταφέρει να ξεφύγει. Ο Τόμιτς μπήκε πολύ ζεστός έκανε το 9-7, με το τρίτο προσωπικό του καλάθι στο 4'. Ο Σίνγκλετον έφερε το παιχνίδι στα ίσα και με κάρφωμα θα κάνει το 15-15 στο 7'. Η αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού ήταν πολύ κακή σε μια ακόμη φάση, με τον Ντόρσεϊ να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 17-15, 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ντόρσει καρφώνει με δύναμη στο καταλανικό καλάθι για το 19-19. Όσο βρισκόταν στο παρκέ ο Τόμιτς, το "τριφύλλι" δεν είχε τρόπο να τον σταματήσει, ενώ όταν περνούσε στη θέση του ο Ντόρσει κατάφερνε η πράσινη άμυνα να αντιδράσει.

Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο με καλάθι του Ρίβερς για το 22-23 στο 14'. Η Μπαρτσελόνα όμως αντέδρασε άμεσα και πάλι πέρασε μπροστά με 30-23, χάρη σε 1 εύστοχη βολή του Τόμιτς στο 16'. Η κολλημένη επίθεση του Παναθηναϊκού πήρε βαθιά ανάσα χάρη σε τρίποντο του Φελντέιν που βρήκε στόχο από τα 6,75 για το 33-28 στο 18'. Ο Νίκολς στον αιφνιδιασμό θα κάνει το 36-31 που θα είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η διαφορά για τους Μπλαουγκράνα χτίστηκε στο διάστημα που έμειναν για τέσσερα λεπτά δίχως πόντο οι πράσινοι (από το 13? έως το 17?), τη στιγμή που οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 5 εύστοχα τρίποντα. Κορυφαίοι για τις δύο ομάδες οι δύο σέντερ τους, οι Τόμιτς και Σίνγκλετον με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καταστροφικά για τον Παναθηναϊκό καθώς το τέταρτο φάουλ που χρεώθηκε ο κορυφαίος μέχρι τότε Σίνγκλεντον, ήταν κάτι που αποτέλεσε τεράστιο πρόβλημα. Οι Ραις και Όλεσον θα σκοράρουν δύο σερί τρίποντα και θα φτάσουν στην μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή (25?). Η Μπαρτσελόνα θα ξεφύγει ακόμη περισσότερο με τον Κλαβέρ να ολοκληρώνει τον αιφνιδιασμό για το 55-40 στο 29'. Οι πράσινοι με τα συνεχόμενα λάθη τους έδωσαν την ευκαιρία στους μπλαουγκράνα να ξεφύγουν.

Στην τελευταία περίοδο ο Σίνγκλεντον θα συνεχίσει να δείχνει πως παλεύει μόνος του και θα κάνει το 59-44 στο 31'. Οι παίχτες του Τσάβι Πασκουάλ θα προσπαθήσουν με συνεχόμενα τρίποντα να μαζέψουν την διαφορά όμως δεν θα τα καταφέρουν, στην αντίπερα όχθη ο Βεζένκοφ θα ευστοχήσει σε ένα δικό του για το 66-50 στο 35'. Οι παίχτες του Τσάβι Πασκουάλ θα προσπαθήσουν να μαζέψουν την διαφορά και θα φτάσουν στο -9 (66-57) με τον Φελντέιν να ευστοχεί από τα 6.75. Το τελικό 72-57 θα διαμορφώσει ο Βεζένκοφ με τζαμπ σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-31, 57-40, 72-57.

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 10 (2), Χολμς, Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 4, Κλαβέρ 7 (1), Βεζένκοφ 12 (2), Όλεσον 6 (2), Κόπονεν 5 (1), Ρένφρο 6, Περπέρογλου 6 (2), Τόμιτς 16.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγλετον 12, Νίκολς 6, Ρίβερς 7, Τζέιμς 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 13 (3), Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης 13 (1).

Πηγή: ebasket.gr