Έχασε ο ΠΑΟΚ στη Γερμανία για το Champions League

Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» τα πολλά λάθη του και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Γερμανία κόντρα στην Ολντενμπουργκ, η οποία επικράτησε με 67-62 για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, στο τρίτο λεπτό είχε προηγηθεί με 1-13! Η Ολντενμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου δεν είχε καταφέρει να μειώσει, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 11-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, έμεινε χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά και η Ολντενμπουργκ κατάφερε στο 14' να μειώσει σε 22-24. Η ελληνική ομάδα «συνήλθε» στα επόμενα λεπτά και με τους Κλάντον και Κόνιαρη να σκοράρουν, στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 27-33.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την γερμανική ομάδα να πιέζει αλλά τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Στο 25ο λεπτό, ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με 36-42 και παρά το γεγονός πως η Ολντενμπουργκ κατάφερνε να μειώνει και να τον απειλεί, δεν έχασε τα ηνία και στο 30' προηγούνταν με 48-51. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα σερί έξι πόντων πέρασαν μπροστά με 54-51 και το «θρίλερ» συνεχίστηκε.  Στο 37' το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60 αλλά η Ολντενμπουργκ στο 39' κατάφερε να προηγηθεί με 65-62 και τα πράγματα δυσκόλεψαν για τον ΠΑΟΚ. Στα 5'' για το τέλος ο Κβάλε με 2/2 βολές έκανε το 67-62 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62.

Πηγή: superbasket.gr