Εντυπωσιακός ο Άρης 85-53 την Ιρόνι Ναχαρίγια

Η ομάδα του Άρη δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της και την πλήρωσε η Ιρόνι Ναχαρίγια, την οποία συνέτριψε με 85-53 στο Ισραήλ κάνοντας το 3/3 στον πρώτο όμιλο του Champions League.

Ο Μάικλ Τζένκινς με 22 και ο Ντέβιν Μαρμπλ με 14 πόντους ηγήθηκαν των «κίτρινων», που έπαιξαν καταπληκτική άμυνα αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κάνουν τον απίστευτο αριθμό των 32 λαθών! Με τη νίκη αυτή ο Άρης είναι πρώτος στον όμιλό του, μαζί με τις επίσης αήττητες Μπάνβιτ και Μονακό.

Ό,τι καλύτερο, λοιπόν, για τον Άρη εν όψει του μεγάλου αγώνα της Δευτέρας με τον Ολυμπιακό στο Nick Galis Hall.

Το ματς

Κάμινγκς, Τζένκινς, Μούρτος, Ντραγκίτσεβιτς και Μπάκνερ ήταν η πρώτη πεντάδα του Άρη, που έκανε ένα ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Αμερικανοί πήραν εξ αρχής την ομάδα από το χέρι στο σκοράρισμα (2-12), ενώ η άμυνα έκανε καταπληκτική δουλειά. Αποτέλεσμα ήταν το +13, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 2/11 σουτ και 8 λάθη. Ο Νας πάλευε σχεδόν μόνος του να κρατήσει στο ματς την Ιρόνι Ναχαρίγια, αλλά οι «κίτρινοι» είχαν σε τρομερή κατάσταση Μαρμπλ και Τζένκινς, που με διαδοχικά τρίποντα έφεραν τη διαφορά στο +17 (11-28) μετά από τριάμισι λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Το τάιμ άουτ του Έρικ Αλφάσι δεν άλλαξε πολλά, καθώς οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (16-34), αλλά μέσα από την επίθεσή τους. Τα λάθη των φιλοξενούμενων εκνεύρισαν τον Δημήτρη Πρίφτη, αλλά… τι να έλεγαν και οι Ισραηλινοί που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -13 (27-40) και με 16 λάθη;

Κάμινγκς και Μαρμπλ φρόντισαν να κόψουν την όρεξη των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο ματς. Με ένα ακόμη κρεσέντο τους, ο Άρης έκανε ένα 17-4 και απογειώθηκε στο +24 (33-57) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, αλλά οι «κίτρινοι» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι δείχνοντας πως ήθελαν να ξεσπάσουν σε κάποιον αντίπαλο. Ο Δημήτρης Πρίφτης άνοιξε το ροτέισον, αλλά και όσοι ήρθαν από τον πάγκο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Φλιώνη να ευστοχεί σε τρίποντο και τη διαφορά να σπάει το φράγμα των 30 πόντων (43-74). Λίγο πριν το τέλος ο Άρης βρέθηκε ακόμη και στο +35 (53-85) ολοκληρώνοντας ιδανικά την κορυφαία φετινή του εμφάνιση.

Δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85.

Ιρόνι Ναχαρίγια (Αλφάσι): Φάουστ 10, Γκέιτς 6 (8 ριμπ.), Μπράουν 6 (7 ριμπ.), Νας 9 (6 ριμπ.), Ασάντε-Ασάρε, Μπέρκοβιτς 6, Μπερ Αβέν 10, Νεστερένκο, Ντάγκλας 3, Σκιόλντεμπραντ.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 14, Ξανθόπουλος 2 (4 ασίστ), Φλιώνης 5, Τζένκινς 21 (5 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Κάμινγκς 11 (6 ασίστ, 5 κλεψ.), Ζάρας 3, Χρηστίδης, Μούρτος 1, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 8 (7 ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς 10.

Πηγή: Sport-fm.gr