Πριν 23 χρόνια η μεγάλη βραδιά του ΟΦΗ στην Ευρώπη!

Ήταν 2 Νοεμβρίου του 1993 (23 χρόνια πριν ακριβώς) όταν ο ΟΦΗ έγραφε την πιο χρυσή σελίδα στην ευρωπαική του ιστορία!

Η ομάδα του Ευγένιου Γκέραρντ ήταν "ζευγάρι" στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ με την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο πρώτο παιχνίδι, στο Βιθέντε Καλντερόν της ισπανικής πρωτεύουσας ηττήθηκε με 1-0. Το σκορ είχε αφήσει μια χαραμάδα με... φως για το επαναληπτικό παιχνίδι στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης. Ο ΟΦΗ χρειαζόταν νίκη με δύο γκολ διαφορά για την πρόκριση. Εκείνη τη βραδιά το πίστευαν ίσως μόνο Γκέραρντ και παίκτες! Ωστόσο το γήπεδο γέμισε με 12.000 φιλάθλους που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα γιορτής! Όταν ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 51ο πρώτο λεπτό χάρη σε ένα τέρμα του Μαχλά άρχιζε να το πιστεύει και ο κόσμος!

Το «Γεντί Κουλέ»... έγερνε και στο 62ο λεπτό όταν δοθηκε πέναλτι οι κερκίδες... κόντεψαν να γκρεμιστούν! Ο Τσιφούτης από το έντεκα βήματα εκτέλεσε το πέναλτι με τον τερματοφύλακα των Ισπανών Ντίεζ να αποκρούει ωστόσο η μπάλα πέρασε τη γραμμή και έτσι το 2-0 ήταν γεγονός. Ακολούθησε ένα χρονικό διάστημα που έμοιαζε τεράστιο αλλά ουσιαστικά ήταν μια διαδρομή μέχρι... τον παράδεισο με αφετηρία το Γεντί Κουλέ για όλους τους "ομιλίτες"! Ο ΟΦΗ είχε πάρει την πρόκριση κόντρα σε μια ομάδα που λίγες ημέρες πριν είχε κερδίσει για το ισπανικό πρωτάθλημα τη Μπαρτσελόνα (έστω και αν δεν ήταν Μπάρτσα ανάλογη της σημερινής)! Όσοι ήταν εκείνο το βράδυ στο γήπεδο θα θυμούνται και σήμερα στις μέρες μας τα πάντα! Και φυσικά τον πληθωρικό αλλά και γραφικό τότε πρόεδρο της Ατλέτικο! Ίσως ήταν μια βραδιά που είχε για τον ΟΦΗ την ίδια αξία με εκείνη του '87 και της κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδος...

Ρεπορτάζ: Γιώργος Μιμίκος