Βαριά ήττα του Ηρακλείου από τον Εθνικό

Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό στο γήπεδο του Εσπέρου το Ηράκλειο και ηττήθηκε με 93-68 από τον Εθνικό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Η κρητική ομάδα ήταν κακή σε άμυνα και επίθεση και δεν μπόρεσε ουσιαστικά να κοντράρει τον αντίπαλό της που είχε 15/29 τρίποντα και γνώρισε  την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να... πυροβολούν από τα 6,75μ. και άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά που στο ημίχρονο έφτασε τους 14 πόντους (47-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνά τους, όμως παρέμειναν πολύ κακοί στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ του Εθνικού να ανέβει και άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 47-33 (ημίχ.), 68-47, 93-68.

Διαιτητές:  Μπούσιας-Δημόπουλος-Ζαχαρής

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου 2, Ντουζίδης 3 (1), Μάρτζος 17 (5/6 τρ.), Αντωνάκης 14 (4/4), Κόκκαλης 23 (2), Λάανε 7 (1), Παπαφλωράτος 3 (1), Οικονομόπουλος 7 (1), Μαχαίρας 13, Χάλαρης 2, Πόπωνας, Δρόσος 2 (3ας., 3κλ.).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Παπαδάκης 18, Τσερκίτσογλου 5, Μαραγκάκης 2, Πετράκης 10 (1) , Κουπίδης 8 (1), Πάνου 13, Λόλας, Λιανός 5, Λάτοβιτς 7 (1), Πάλλης.