Νίκη του Ολυμπιακού με 91-81 την Αρμάνι

Ο Ερικ Γκριν έδωσε το σύνθημα, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στα 11 τελευταία λεπτά και η νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο ήρθε δια περιπάτου.

Το 91-81 μάλλον κολακεύει τους Ιταλούς με βάση την εικόνα της τελευταίας περιόδου, όμως η ουσία είναι μία. Οι ερυθρόλευκοι είναι απολαυστικοί και το έδειξαν για άλλη μια φορά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Γκριν ήταν αυτός που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα με τους 16 πόντους του και κυρίως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ σπουδαία παρουσία είχε και ο Κεμ Μπιρτς. Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα του πλουραλισμού στην επίθεση.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή με τον Σπανούλη να κάνει τη διαφορά και τον Μάντζαρη να γράφει το 13-4 στο 3'... Ομως το Μιλάνο με οδηγό τον Τζεντίλε απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 13-13 στο 5'.

Οι ερυθρόλευκοι ταλαιπωρήθηκαν από τον Ραντούλιτσα, αλλά είχαν περισσότερες λύσεις και τρίποντο του Γκριν αλά... Λευκάδα, έκαναν το 25-19 στο δεκάλεπτο.

O Ολυμπιακός έκανε το 30-20 στο 12' και το 36-27 στο 14' με τους Χάκετ και Λοτζέσκι να αναλαμβάνουν δράση, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μην χάσουν την επαφή στο σκορ. Το 36-34 ήρθε από τον Σιμόν και τον Χίκμαν και εκεί ο Σφαιρόπουλος επανέφερε την πρώτη πεντάδα (Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μπιρτς). Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-41, με τον Πρίντεζη να ανεβάζει στροφές.

Η Μιλάνο μείωσε εκ νέου με τον Ραντούλιτσα, αλλά ο Σπανούλης δεν την επέτρεψε να περάσει μπροστά. Η είσοδος δε του Γιανγκ, έβαλε σε μπελά τον Σέρβο σέντερ της ιταλικής ομάδας και ο Ολυμπιακός έκανε το 58-52 στο 25'.

Ο Σίμον με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 62-59 στο 28', αλλά 2/2 τρίποντα μέσα 36'' έγραψαν το 70-61 στο 30'.  Αυτό ήταν. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και η Αρμάνι δεν είχε τρόπο να αντιδράσει. Ο Μπιρτς και ο Λοτζέσκι πήραν τη σκυτάλη και το σκορ έγινε 78-63 και το μόνο που κατάφερε το Μιλάνο ήταν να μείωσει σε 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81