Καταιγιστικός στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός!

Πραγματική καταιγίδα ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν και παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ επικράτησε με 88-63 τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κατά κράτος καλύτεροι σε άμυνα κι επίθεση και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους φιλοξενούμενους το μπάσκετ των οποίων θα πρέπει να τους ανησυχεί.

Ο Ολυμπιακός… ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό αφού ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Δίποντα (50%-45%), τρίποντα (40%-31%), ριμπάουντ (48-27 με 20 επιθετικά ριμπάουντ), ασίστ (19-10), κλεψίματα (9-3)

Ο Γιώργος Πρίντεζης εκμεταλλεύτηκε το κακό αμυντικό πλάνο του Παναθηναϊκού και τελείωσε με 18 πόντους (9/16δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο. Ο Έρικ Γκριν επίσης είχε 14 πόντους (4/8δ., 2/2τρ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε ελάχιστα (2π.), αλλά είχε 7 ασίστ και μόλις ένα λάθος. Δεν εκβίασε σουτ και ηγήθηκε της προσπάθειας του Ολυμπιακού με τον πιο ώριμο τρόπο. Από κοντά στη συγκεκριμένη κατηγορία και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με εκπληκτική άμυνα, 2 κοψίματα, 6 ριμπάουντ και 3 πόντους. Εκπληκτική άμυνα όμως…

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα από το 15ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες βρήκαν τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους. Έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, σκόραραν στον αιφνιδιασμό, έβαλαν τρίποντα και εκτόξευσαν την διαφορά τους στο ημίχρονο στο +18. Μάλιστα, μέτρησαν επί μέρους σκορ 14-1 στα τελευταία 4'42'' λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους, καθώς το 36-31 έγινε 50-32 σε εκείνο το διάστημα, έχοντας αιχμή του δόρατος τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-32, 68-49, 88-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.