Καλή κούρσα για τον Τζωρτζάκη στο Παγκόσμιο

Την 53η θέση κατέλαβε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης στην ατομική χρονομέτρηση του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Ντόχα. Χρυσό μετάλλιο ο Τόνι Μάρτιν για τέταρτη φορά στην καριέρα του.

Ο Χανιώτης ποδηλάτης εκκίνησε 36ος και ολοκλήρωσε τα 40χλμ. της διαδρομής σε 51:51, με διαφορά επτά λεπτών από τον πρώτο. Τα περάσματα του 27χρονου ποδηλάτη από τα δύο σημεία ελέγχου ήταν από την 51η θέση, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με μέση ωριαία ταχύτητα 46,2χλμ. Ο Τζωρτζάκης επέλεξε τελικά να ξεκινήσει δυνατά τον αγώνα με συνέπεια να μη μπορεί να κρατήσει το ρυθμό μετά το 20ο χλμ.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τόνι Μάρτιν που νίκησε τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή Βασίλ Κιριένκα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για πρώτα φορά μετά το 2013. Με τους τέσσερις τίτλους που κατέχει πλέον, ο 31χρονος Γερμανός έπιασε στην κορυφή τον Φαμπιάν Καντσελάρα.

Ο Μάρτιν πέτυχε τον καλύτερο χρόνο στα δύο ενδιάμεσα σημεία και τερμάτισε σε 44:42 αφήνοντας 45 δευτερόλεπτα πίσω του τον Κιριένκα. Η μέση ταχύτητα του Γερμανού έφτασε τα 53,6χλμ. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιόναθαν Καστροβιέχο (+1:10). Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Τομ Ντιμουλάν ο οποίος περιορίστηκε στην 11η θέση (+2:01). Στον αγώνα τερμάτισαν 66 αθλητές.