Νίκησε η Ιταλία, επίδειξη δύναμης η Ισπανία (video)

Νίκησε η Ιταλία, επίδειξη δύναμης η Ισπανία

Καρδιοχτύπησε όμως δεν την… πάτησε η Ιταλία. Η «σκουάντρα ατζούρα» έφυγε με το «διπλό» απ’ την Χάιφα επικρατώντας 3-1 κόντρα στο Ισραήλ. Διαστημική  νίκη για τους Ισπανούς, 8-0 το Λίχτσενσταϊν.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την ομάδα του Βεντούρα στο… καυτό «Σάμι Οφέρ». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Πελέ και λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (31’) διπλασίασαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντρέβα.

Το Ισραήλ αντέδρασε άμεσα, αφού μείωσε με τον Μπεν Χαΐμ στο 35΄ και είδε τις ελπίδες του για ένα καλό αποτέλεσμα να αυξάνονται στο 55’ όταν ο Κιελίνι αντίκρισε αδίκως δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν και η άμυνα του Μπουφόν τα χρειάστηκε. Τα κάστανα απ’την φωτιά τα έβγαλε για τους Ιταλούς ο Ιμόμπιλε, που ολοκλήρωσε άψογα αντεπίθεση στο 83’. Τεράστια η απώλεια του αμυντικού της Γιουβέντους που χάνει το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής κόντρα στην Ιταλία.

Η ομάδα του Λοπετέγκι δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στη Λεόν και μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στο Λίχτενσταϊν σε μια δυνατή προπόνηση. Το πρώτο γκολ ήρθε νωρίς-νωρίς από τον Ντιέγκο Κόστα (10’) αλλά τα υπόλοιπα μαζεμένα στο δεύτερο 45λεπτο, αφού στο πρώτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα. Λίγο μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι «φούριας ρόχας» διπλασίασαν τα τέρματά τους (55’ Σέρχι Ρομπέρτο) κι ακολούθησε… καταιγίδα.

Στο 59’ ο Σίλβα σημείωσε το γκολ νούμερο 1300 για τους Ισπανούς και αμέσως μετά την σέντρα (60’) ο Βιτόλο έγραψε το 4-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντιέγκο Κόστα πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και επειδή τον… ζήλεψε ο Μοράτα πέτυχε κι εκείνος ακόμη δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (81’ και 83’). Το τελικό 8-0 (!) σημείωσε ο Σίλβα στην εκπνοή (90’).

Βαθμό το Κόσοβο

Το Κόσοβο κατάφερε στο πρώτο του επίσημο ματς στην ιστορία του να πάρει ισοπαλία στην Φινλανδία, με τον Βαλόν Μπερίσα με πέναλτι να απαντά στο γκολ του Αράγιουρι.

Βασικός ήταν ο Λουντ για τους Φινλανδούς, ενώ στον 9ο όμιλο (I) όλοι είναι ισόβαθμοι, καθώς με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε και το Κροατία - Τουρκία και το Ουκρανία - Ισλανδία!

Για τους Ισλανδούς μάλιστα το σκορ είναι ανοίξει ο Φινμπόγκασον με γκολ... αστείο, καθώς του στρώθηκε η μπάλα μετά κόντρες σε δύο αντιπάλους, ενώ οι Ουκρανοί έχασαν πέναλτι στο 83' με τον Κολοπλιάνκα και ο Σάχοβ του ΠΑΟΚ μπήκε στο 90ό λεπτό.

Νίκες για Ουαλία και Αυστρία

Μαζί στην κορυφή του 4ου ομίλου (D) είναι Ουαλία και Αυστρία, καθώς η πρώτη νίκησε 4-0 την Μολδαβία (2 γκολ ο Μπέιλ) και η δεύτερη με 2-1 την Γεωργία στην Τιφλίδα. Εξαιρετικό το ματς στο Βελιγράδι, με την Σερβία (βασικός ο Μιλιβόγεβιτς) να κάνει ανατροπή, αλλά την Ιρλανδία να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 80' με τον Ντάριλ Μέρφι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κυριακή 4/9

Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν 0-1 (45' Γκουρμπάνοβ)

Δανία - Αρμενία 1-0 (17' Έρικσεν)

Καζακστάν - Πολωνία 2-2 (51 και 58' Χιζνιτσένκο / 9' Καπούστκα, 35' πέν. Λεβαντόβσκι)

Λιθουανία - Σλοβενία 2-2 (32' Τσέρνις, 34' Σλίβκα / 77' Κρχιν, 93' Μπόστιαν Σέζαρ)

Σλοβακία - Αγγλία 0-1 (95' Λαλάνα)

Τσεχία - Βόρειος Ιρλανδία 0-0

Νορβηγία - Γερμανία 0-3 (15' και 60' Τόμας Μίλερ, 45' Κίμιχ)

Ρουμανία - Μαυροβούνιο 1-1 (85' Πόπα / 87' Γιόβετιτς)

Μάλτα - Σκωτία 1-5 (14' Έφιονγκ / 10', 61' πέν. και 84' Σνόντγκρας, 53' Κρις Μάρτιν, 78' Στίβεν Φλέτσερ)

Δευτέρα 5/9

Γεωργία - Αυστρία 1-2 (78' Ανανίτζε / 16' Χίντερεγκερ, 42' Γιάνκο)

Σερβία - Ιρλανδία 2-2 (62' Κόστιτς, 69' πέν. Τάντιτς / 3' Χέντρικ, 81' Μέρφι)

Ουαλία - Μολδαβία 4-0 (38' Βόουκς, 44' Άλεν, 50' και 95' Μπέιλ)

Αλβανία - Σκόπια 1-1 (9' Σαντίκου / 51' Αλιόσκι) [διεκόπη]

Ισραήλ - Ιταλία 1-3 (35' Μπεν Χαΐμ / 14' Γκρατσιάνο Πελέ, 31' πέν. Καντρέβα, 83' Ιμόμπιλε)

Ισπανία - Λίχτενσταϊν 8-0 (10' και 66' Ντιέγκο Κόστα, 55' Σέρτζι Ρομπέρτο, 59' και 90' Νταβίντ Σίλβα, 60' Βιτόλο, 82' και 83' Μοράτα)

Κροατία - Τουρκία 1-1 (44' πέν. Ράκιτιτς / 45'+3 Τσαλχάνογλου)

Ουκρανία - Ισλανδία 1-1 (41' Γιαρμόλενκο / 5' Φινμπόγκασον)

Φινλανδία - Κόσοβο 1-1 (18' Αράγιουρι / 60' πέν. Βαλόν Μπερίσα)