Φιλική νίκη (3-1) του Ολυμπιακού επί του Άρη

Ο Ολυμπιακός, στο ανεπίσημο ντεμπούτο Μπέντο, επικράτησε 3-1 του Άρη στο φιλικό που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο «Καραϊσκάκη».

Έπειτα από 39 λεπτά όπου οι Θεσσαλονικείς είχαν κλείσει αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς την εστία τους, ο Πάρντο επισφράγισε την καλή εμφάνισή του, ανοίγοντας το σκορ. Έδωσε, έτσι, τη σκυτάλη στον Φορτούνη, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με πέναλτι στο 43’ και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους στο επόμενο λεπτό με πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπέντο έκανε αρκετές αλλαγές, με συνέπεια να χαθεί η ομοιογένεια του Ολυμπιακού και ο ρυθμός του παιχνιδιού. Κάτι που κατάφερε εν τέλει να εκμεταλλευτεί ο Άρης, μειώνοντας στο 78’ με πλασέ του Ίλιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγιεβιτς, Καμπιάσο, Σεμπά, Πάρντο, Φορτούνης, Ιντέγε

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ρόβας, Ανάκογλου, Νέτο, Αντρέου Γκουεράο, Καπνίδης, Τάτος, Ντούνης