«Αντίο» στο Ολυμπιακό όνειρο για την Εθνική μπάσκετ

Αποχαιρέτησε το όνειρο πρόκρισης στην Ολυμπιάδα του  Ρίο η Εθνική μας ομάδας μπάσκετ μετά την ήττα της με 61-66 από την Κροατία στον πρώτο ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Τορίνο.

Η «γαλανόλευκη» γύρισε από το -24, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις και επιθετικές λύσεις γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό από τον αυριανό τελικό. Η Κροατία θα περιμένει να μάθει τον αυριανό αντίπαλό της μετά το παιχνίδι Ιταλία-Μεξικό που ξεκινά στις 22:00.

Η Εθνική μας ήταν τραγική στο πρώτο 15λεπτο αντιμετωπίζοντας πολλά αμυντικά, αλλά και επιθετικά προβλήματα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Κροατία να προηγηθεί με 3-17 στο 3':30'', ενώ η υπέρ της διαφορά έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους (13-37) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Κάπου εκεί η Εθνική μας άρχισε να αποκτά παλμό. Με οδηγούς τους Περπέρογλου και Μπουρούση σημείωσε μία απίστευτη ανατροπή. Με επιμέρους σερί 34-9 πήρε για πρώτη φορά τα ηνία με 47-46 με βολές του Περπέρογλου στο 26':38''.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως στην 4η περίοδο η «γαλανόλευκη» έμεινε από δυνάμεις. Τα πρώτα έξι λεπτά πέτυχε μόλις ένα καλάθι και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Κροάτες με οδηγούς τους Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς να προηγηθούν με 51-62 στο 36'

Παρά την υπερπροσπάθεια της Εθνικής να ξαναγυρίσει το ματς κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό και το τελικό 61-66 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3 (1/5 τρίπ.), Μπουρούσης 8 (3/8 σουτ, 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1/4 τρίπ.), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 9 (3/10 σουτ), Περπέρογλου 13 (2/7 τρίπ.), Αντετοκούνμπο Γ. 9 (3/7 δίπ., 0/7 τρίπ.), Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 20 (2/8 τρίπ.).