Ισοπαλία 1-1 για Ελβετία και Ρουμανία

Ρουμανία και Ελβετία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στην αναμέτρηση που έγινε σήμερα στο "Παρκ Ντε Πρενς" του Παρισιού.

Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν στο α' ημίχρονο με πέναλτι του Στάνκου. Ο Ρουμάνος επιθετικός έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία των EURO που πετυχαίνει δύο γκολ με πέναλτι, στην ίδια διοργάνωση -μετά τους Άρνεσεν (του ΠΑΟΚ) το 1984 και Μεντιέτα το 2000.

Οι Ελβετοί πήραν ένα ικανοποιητικό γι' αυτούς βαθμό με υπέροχο γκολ του Μεχμέντι στην επανάληψη. Συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, ο 25χρονος επιθετικός της Λεβερκούζεν έπιασε έναν «κεραυνός» μέσα από τη μεγάλη περιοχή και έφερε το ματς στα ίσα!

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελβετία έχει πλέον τέσσερις βαθμούς στον όμιλο και είναι σε πολύ καλύτερη θέση από τους Ρουμάνους, που έχουν ένα βαθμό.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ  (Άνχελ Ιορντανέσκου): Ταταρουσάνου, Ρατς (62' Φίλιπ), Κίρικες, Τσίπτσιου, Τόρζε, Κεσέρου, Στάνκου (83' Αντόνε), Γκριγκόρε, Σαπουνάρου, Πιντίλι (46' Χόμπαν), Πρεπελίτα

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σεφέροβιτς (58' Εμπολό), Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Τζεμαϊλί (83' Λανγκ), Μεχμέντι, Ντζουρού, Σχαρ, Σακίρι