Ένα αυτοκαλάθι έστειλε τον Άρη στα ημιτελικά

Ο Ζερμέιν Μάρσαλ πέτυχε ένα... αδιανόητο αυτοκαλάθι που έστειλε το ματς της Κηφισιάς με τον Άρη στη δεύτερη παράταση, εκεί όπου οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 103-108 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs

Απίστευτο, αδιανόητο, "τρελό" φινάλε στο Ζηρίνειο, εκεί όπου ο Ζερμέιν Μάρσαλ οδήγησε τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Άρη στη δεύτερη παράταση σκοράροντας αυτοκαλάθι!!!

Ο Αμερικανός της Κηφισιάς πήρε την πάσα από τον Στίγκερς και... ασυναίσθητα σούταρε προς το καλάθι της ομάδας του, σκοράροντας με ταμπλό και κάνοντας το 95-95! Οι γηπεδούχοι... πάγωσαν μετά το αυτοκαλάθι του Μάρσαλ, ο οποίος δεν μπορούσε να πιστέψει την γκάφα της χρονιάς! Εν συνεχεία οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 103-108 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs με 2-0 νίκες, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με βασικούς τους Στίγκερς, Κασελάκη, Χογκ, Ελ-Αμίν και Γλυνιαδάκη κόντρα στον Άρη που παρατάχθηκε στο Ζηρίνειο με τους Πελεκάνο, Ουάιτ, Χάγκινς, Σίμτσακ και Μούρτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-7 (2'15") με το δίδυμο των Ουάιτ, Ουότερς να δίνει λύσεις στην επίθεση. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε σερί 9-0, προηγήθηκε 26-21 με το τρίποντο του Κασελάκη κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 28-22! Οι γηπεδούχοι σκόραραν 28 πόντους σε 7'45", έχοντας 7/9 βολές, 6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και κορυφαίο σκόρερ τον Ελ-Αμίν (12π.). Από την άλλη πλευρά, οι "κίτρινοι" έκαναν 6 λάθη σε αυτό το διάστημα και προσπάθησαν να βρουν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (4/8 τρίπ.).

Ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου όταν ο Τζέρελ ΜακΝιλ έκανε το 33-28 (14'42") με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Χογκ όμως ο Κασελάκης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (39-29, 16'31"). Μάλιστα η Κηφισιά βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της και προηγήθηκε με +17 (48-31, 19'07") με τον Γλυνιαδάκη! Τελικά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια μπρορστά στο σκορ με 48-34 έχοντας 50% στα τρίποντα (50%), 12 πόντους στον αιφνιδιασμό, 18 ριμπάουντ και "διψήφιους" τους Ελ-Αμίν (12π.), Γλυνιαδάκη (10π.). Από την άλλη πλευρά ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με 11 λάθη και 5/14 βολές ενώ ο Ουάιτ (11π.) ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Στη συνέχεια ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6.75 και μείωσε σε 58-47 (25'14") με τρία σερί τρίποντα των Ουότερς, Κοέν και Ουάιτ! Μάλιστα ο Ουότερς έριξε τη διαφορά στους 9 (58-49, 25'40") κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 65-61 με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Σμιθ! Η αντεπίθεση των "κίτρινων" συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουότερς ισοφάρισε σε 66-66 (31'52") από τη γραμμή των βολών. Η Κηφισιά έκανε επιμέρους σκορ 13-2 για το +11 (79-68, 34'58") ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και προηγήθηκαν 80-81 στα 47" για το τέλος με τον Κοέν! Ο Ελ-Αμίν ισοφάρισε σε 81-81 με 1/2 βολές ενώ ο Ουότερς έχασε τεράστια ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στον Άρη αφού αστόχησε σε λέι απ στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας!

Το φινάλε της πρώτης παράτασης είχε "τρελή" εξέλιξη... Ο Κασελάκης ευστόχησε σε 2/2 βολές (95-92), ο ΜακΝιλ έβαλε 1/2 β. (95-93) και στο φινάλε ο Μάρσαλ άφησε την μπάλα στο καλάθι της ομάδας του στη... φάση της χρονιάς, ισοφαρίζοντας το σκορ για τον Άρη και στέλνοντας το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί ο Άρης είχε το μομέντουμ, προηγήθηκε με +8 (95-103) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 103-108, κάνοντας το sweep στη σειρά με των βορείων προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34,  65-61, 81-81 κ.α. 95-95 α' παρ., 103-108.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 24 (3), Χογκ 3, Ελ-Αμίν 25 (3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7 (1), Γκίκας 12 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6.

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουότερς 29 (2), Ζάρας 10 (3), Κοέν 13 (3), Μούρτος 8 (2).

ΠΗΓΗ: sport24.gr