Διπλό ανόδου για τον ΟΦΗ, στο -1 από Φωστήρα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΟΦΗ στην έδρα του Ατρομήτου Πειραιά με 0-1 για την 25η αγωνιστική της Γ' Εθνικής και είναι σε απόσταση… βολής από την κορυφή. Ο Φωστήρας έμεινε στο 0-0 με την Κηφισιά και πλέον τις δύο ομάδες χωρίς μόλις ένας βαθμός, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ηρακλείου, σε ένα ακόμη ματς ειδικών συνθηκών λόγω πλαστικού γηπέδου και αντιπάλου, πήρε… επαγγελματικά το «τρίποντο» και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στον δεύτερο γύρο.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, με καλές στιγμές μπροστά στην αντίπαλη εστία, παρά τη δυσκολία να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα. Σκόραραν σε ένα κομβικό χρονικό σημείο με το εύστοχο πέναλτι του Περογαμβράκη στο 41' και στην επανάληψη διαχειρίστηκαν το προβάδισμα.

Μίλησε η εμπειρία και η προσωπικότητα των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, που μπορεί να μην απείλησαν ιδιαίτερα, πέρα από δύο καλές φάσεις, ενώ κινδύνευσαν μόνο σε μία φάση, με τον Δερμιτζάκη να κάνει την απόκρουση του αγώνα στο πλασέ του Ευθυμιάδη.

Το «φιλμ» του αγώνα

4' Δυνατό γύρισμα του Καλέ από δεξιά, ο Περογαμβράκης πάει να μπει στη φάση, κόρνερ παραχωρεί ο Παπαδόπουλος.

Στην εξέλιξη της φάσης, οι παίκτες του ΟΦΗ ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυντικού.

6' Σέντρα του Κοιλιάρα από αριστερά, η μπάλα θα φτάσει στον Καλέ που σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά κοντράρει στο σώμα του Φυσαράκη.

12' Στην κόντρα επίθεση ο ΟΦΗ, ο Καλέ για τον Περογαμβράκη, που κάνει το σουτ με καλές αξιώσεις, αλλά δε θα βρει στόχο.

15' Δυνατό σουτ του Καλέ από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει σταθερά ο Παπαδόπουλος.

30' Δυνατό σουτ του Καλέ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, δε θα βρει στόχο ο Βραζιλιάνος.

36' Σέντρα του Μπολάκη από δεξιά, τελευταία στιγμή ο Χριστόπουλος θα προλάβει τον Περογαμβράκη στη μικρή περιοχή.

40' Σουτ του Καλέ μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Ρούτσης, υποδεικνύει πέναλτι για χέρι αμυνόμενου.

41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Περογαμβράκης θα εκτελέσει και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μικρή διακοπή από το διαιτητή Ρούτση, εν μέσω διαμαρτυρίων από τους γηπεδούχους.

Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο από τον Ρούτση.

46' Πρώτο σφύριγμα στην επανάληψη.

55' Ανέβασμα του Κιάσσου από αριστερά, θα κάνει το γύρισμα προς την περιοχή, όμως το πλασέ του Καλέ είναι άστοχο.

61' Αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Ευθυμιάδης πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, αποκρούει σωτήρια ο Δερμιτζάκης.

80' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην αντεπίθεση, ο Φαμπίνιο από πλάγια δεξιά μόνος στην περιοχή, θα κάνει το γύρισμα για τον Πόποβιτς, ο Κολιός σωτήρια παραχωρεί κόρνερ.

81' Έξυπνα ο Πόποβιτς θα εκτελέσει απευθείας το κόρνερ, η μπάλα θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι και θα φύγει άουτ.

89' Ο Πατηνιώτης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ μετά την πάσα του Καλέ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Π. (Λαϊβέρας): Παπαδόπουλος, Κολιός, Σιγάλας (86' Γεωργίου), Χριστόπουλος, Φυσαράκης, Ράπτης, Παλαιοπάνος (34' Μπαλτζάκης), Σαμιώτης, Δανάσης, Παναγιωτόπουλος, Ευθυμιάδης.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Ραπτάκης, Κώτσιος, Κιάσσος, Νάστος, Φαμπίνιο, Χαντί (81' Φουκαράκης), Καλέ, Κοιλιάρας (75' Πατηνιώτης), Περογαμβράκης (67' Πόποβιτς).