Νίκη του ΟΦΗ 1-2 τον ΠΑΟΚ, μείωσε στους τρεις από το Φωστήρα

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΟΦΗ που κέρδισε και τον ΠΑΟΚρουσώνα στο παιχνίδι με Κρητικό ενδιαφέρον, στο Παγκρήτιο Στάδιο με σκορ 1-2 και ενισχύει το στόχο της ανόδου.

Μετά και από αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηρακλείου μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή αφού ο Φωστήρας υπέστη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά 3-1 από τον Ηλυσιακό.

Αυτό σημαίνει ότι ο ΟΦΗ πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του καθώς υπενθυμίζουμε ότι έχει το Φωστήρα στο «Γεντί Κουλέ», στη μάχη του τίτλου.

Σε ότι αφορά το σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζανελάρη στο 30΄ όμως οι παίκτες του Νιόπλια αντέδρασαν έγκαιρα και αρχικά ισοφάρισαν με τον Περογαμβράκη στο 33΄ ενώ ο Πόποβιτς στο 42΄ διαμόρωσε το 1-2.

Στο β΄ ημίχρονο ο ΟΦΗ έπαιξε τόσο... όσο χρειάστηκε να κρατήσει τη νίκη. Αναλυτικά οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα.

Φάσεις και γκολ

86' Σουτ του Καλέ από ωραία θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

81' Ωραίο πλασέ του Μπουρσέλη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

72' Επέλαση του Μπουρσέλη που μπήκε στην περιοχή, όμως ο Καλογεράκης τον πρόλαβε πριν γίνει επικίνδυνος. Ο παίκτης του ΟΦΗ, ωστόσο τραυματίστηκε στη σύγκρουση με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Δεν είναι κάτι σοβαρό και συνεχίζει ο Μπουρσέλης...

69' Πολύ καλή πάσα του Καλέ, ο Μπουρσέλης έκανε το πλασέ, όμως ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ.

58' Σουτ του Περογαμβράκη, όμως ο Καλογεράκης με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε.

Νέα ευχάριστα νέα από το γήπεδο του Ζωγράφου καθώς ο Ηλυσιακός προηγείται 3-0 του πρωτοπόρου Φωστήρα.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Στο ματς που ενδιαφέρει τον ΟΦΗ, ο Ηλυσιακός προηγείται 2-0 του Φωστήρα στο ημίχρονο.  Μάλιστα τα γκολ του Ηλυσιακού πανηγυρίστηκαν από τους φίλους του ΟΦΗ που βρίσκονται στο Παγκρήτιο.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 30' με τον ιδιαίτερα κινητικό Ζανελάρη, όμως ο ΟΦΗ μέσα σε 12 λεπτά ανέτρεψε το εις βάρο του αποτέλεσμα και με τα γκολ των Περογαμβράκη (33') και Πόποβιτς (42') πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-2.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο Στάδιο

42' ΓΚΟΛ του ΟΦΗ. Ο Κοιλιάρας σέντραρε, ο Πόποβιτς έπιασε το πλασέ και έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ με 1-2.

41' Φωνάζει για πέναλτι ο ΟΦΗ στην ανατροπή του Περογαμβράκη από τον Μποχώνη μέσα στην περιοχή.

38' Σουτ του Ζανελάρη μέσα από την περιοχή άουτ η μπάλα.

33' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Περογαμβράκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα Καλογεράκη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32' Μετά από σέντρα του Χαντί, ο Κώτσιος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

30' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Λάθος της άμυνας του ΟΦΗ. Ο Ζανελάρης πρόλαβε στην έξοδο τον Δερμιτζάκη, πλάσαρε ιδανικά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ!

27' Δυνατό σουτ του Περογαμβράκη, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

24' Πάσα του Κοιλιάρα στον Χαντί, ο τελευταίος πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και κατέληξε άουτ.

7' Νέα τεράστια ευκαιρία με τον Ζανελάρη για τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ καθώς το πλασέ του κατευθυνόταν στην εστία του Δερμιτζάκη, όμως ο Κιάσσος με αυτοθυσία κατάφερε να διώξει από τη γραμμή σε κόρνερ.

6' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ μετά την παράλληλη σέντρα του Καλέ, ο Περογαμβράκης έπιασε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

4' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζανελάρης βρέθηκε τετ α τετ με τον Δερμιτζάκη, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι

Σε λίγα λεπτά αναμένεται η σέντρα του αγώνα στο Παγκρήτιο, περισσότεροι από 3.000 οι φίλοι που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις κερκίδες.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Καλογεράκης, Γιαννακάκης (59' Παπουτσιδάκης), Μποχώνης, Χελά, Λογοθέτης, Χύσι, Κρίσπο (46' Μανουσάκης), Τσακάνι, Μπάμπης, Ανωγειανάκης, Ζανελάρης.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας (55' Μπολάκης), Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης (55' Μπουρσέλης), Πόποβιτς (80' Σαχινίδης), Χαντί, Γκόμεζ.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κοκκινάκης (Λασιθίου) με βοηθούς τους Πάγκαλο (Λασίθι) και Βυζιργιαννάκη (Ρεθύμνου).