Στην Ειρήνη Βασιλείου θα είναι στραμμένα τα βλέμματα σήμερα στους Βαλκανικούς αγώνες στίβου που διεξάγονται στην Κωνσταντινούπολη.
Η αθλήτρια της ΓΕΗ αγωνίζεται στις 3 μ.μ. στα 400 μ., με στόχο όχι απλά να βελτιώσει το 53.60 που έκανε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, αλλά να πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο του Πόρτλαντ, που είναι 53.15. Μαζί της αγωνίζεται και η Άννα Βασιλείου, που με τη σειρά της στοχεύει σε ένα νέο ατομικό ρεκόρ.
Οι δίδυμες αθλήτριες θα αγωνιστούν πιθανότατα και στα 4x400 μ. στις 6:40 μ.μ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 3:10 μ.μ. αγωνίζεται άλλη μία Κρητικοπούλα και συγκεκριμένα η Ευαγγελία Γερομαρκάκη του ΓΑΣ Ιεράπετρας στη σφαιροβολία.
Η Ελλάδα εκπροσωπείται από 25 αθλητές-τριες και έχει υψηλές βλέψεις. Στην ομάδα μετέχουν αθλητές όπως ο Δημήτρης Πατσουκάκης, η Ελενα Φιλάνδρα, η Ελισάβετ Πεσιρίδου και η Χάιδω Αλεξούλη, που διεκδικούν όρια για μεγάλες διοργανώσεις, αλλά και αθλητές και αθλήτριες της μεγάλης κατηγορίας που το καλοκαίρι θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.
Από την αποστολή δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν οι Παίδες Εμμανουήλ Καραλής, Αντώνης Μέρλος και η Κορασίδα Αριάδνη Αδαμοπούλου και εξαιρετικοί αθλητές της κατηγορίας Εφήβων- Νεανίδων, όπως ο Άγγελος Βασιλείου και η Κωνσταντίνα Ρωμαίου.
Την ελληνική αποστολή αποτελούν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:
60 μ.: Παναγιώτης Ανδρεάδης (ΓΣ Χαϊδαρίου),Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
400 μ.: Γιάννης Λογοθέτης (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ./3.000μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός), Αγγελος Βασιλείου (ΣΑΚΑ)
60 μ. εμπ.: Μιχάλης Κιάφας (ΑΕΚ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)
Επί κοντώ: Δημήτρης Πατσουκάκης (ΟΣΦΠ), Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς)
Μήκος: Μιχάλης Μερτζανίδης (ΟΣΦΠ)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
60 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη- Χατζηρήγα (ΓΣ Ηλιούπολης), Παναγιώτα Βενιέρη (Πανιώνιος)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου), Αννα Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου)
800 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΓΕΑ Τρικάλων), Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ./3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
60 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Ύψος: Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Κωνσταντινα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός)
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΓΑΣ Ιεράπετρας)
Το ωρολόγιο πρόγραμμα
13:30 Τριπλούν γυναικών
14:00 Τελετή έναρξης
14:15 Ύψος ανδρών
14:45 Επί κοντώ γυναικών
15:00 400μ γυναικών
15:10 Σφαιροβολία γυναικών
15:15 Τριπλούν ανδρών
15:25 3000μ ανδρών
15:40 800μ γυναικών
15:55 400μ ανδρών
16:15 3000μ γυναικών
16:30 Μήκος γυναικών
16:35 800μ ανδρών
16:35 Επί κοντώ ανδρών
16:40 Ύψος γυναικών
16:45 Σφαιροβολία ανδρών
16:55 60μ γυναικών
17:15 60μ ανδρών
17:35 1500μ γυναικών
17:50 1500μ ανδρών
17:55 Μήκος ανδρών
18:05 60μ εμπόδια γυναικών
18:20 60μ εμπόδια ανδρών
18:40 4χ400μ γυναικών
19:00 4χ400μ ανδρών