Νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στην Α1 πόλο

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Ολυμπιακού στην Α1 πόλο ανδρών, την 14 νίκη σε ισάριθμα ματς,  καθώς επικράτησε 26-2 της Ν.Ε. Πατρών εκτός έδρας.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κολυμβητήριο της Πάτρας, οι νταμπλούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Γιόζιπ Πάβιτς, Τζέσε Σμιθ, Μανώλη Μυλωνάκη και Βαγγέλη Δελακά.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-5, 1-8, 0-8.

Από κει και πέρα επιβλητική εμφάνιση έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Χίο, με τους παίκτες του Τεό Λοράντου να επικρατούν 10-4 στο νησί, παραμένοντας στην 3η  θέση της βαθμολογίας. Στο ημίχρονο οι "πράσινοι" ήταν μπροστά στο σκορ με 8-0, με τους παίκτες του Δημήτρη Σελετόπουλου να σκοράρουν πρώτη φορά στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Μιμίδη. Οι Χιώτες χάνουν έδαφος στη μάχη της εξάδας, αλλά έχουν βγάλει δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα του β' γύρου.

Έπειτα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ, ΠΑΟΚ και Γλυφάδα έφεραν ισοπαλία με 10-1, ενώ κάθε ομάδα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο τέλος για να νικήσει, ειδικότερα ο ΑΝΟΓ, όπου σπατάλησε διπλή ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη έκαναν το 7-8, ο Μανώλης Σολανάκης ισοφάρισε σε 8-8, ο ίδιος παίκτης έκανε με πέναλτι το 9-8, με τον ΑΝΟΓ να ισοφαρίζει με τον Παπαδόπουλο και να προηγείται με τον Παπαναστασίου στην κόντρα, 9-10. Εντέλει, ο Κουτσιαλής ισοφάρισε και έκανε θρίλερ το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οκτάλεπτα: 1-2, 4-3, 2-2, 3-3