Έχασε στα Τρίκαλα 87-58 το Ρέθυμνο

Την ήττα με  87-58 γνώρισε το Ρέθυμνο στα Τρίκαλα που επέβαλαν το ρυθμό τους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το Ρέθυμνο έδειξε να περιμένει το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων (9-10 στο 4'), όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν αναλόγως καλά . Οι Θεσσαλοί έτρεξαν ένα επιμέρους 16-6 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 25-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο  ένα σερί 10-0 τα Τρίκαλα μπήκαν για τα καλά σε ρόλο οδηγού (35-16 στο 12') και το μόνο που χρειάζονταν πλέον ήταν να διαχειριστούν σωστά το υπόλοιπο παιχνίδι. Ο Όβι Σόκο, στην επιστροφή του στα παρκέ, έδινε τον ρυθμό επιθετικά με τους Μπράουν - Ρόμπινσον να τον ακολουθούν και να βάζουν την ομάδα τους μπροστά ακόμα και με +20 (40-20 στο 14'). Βλέποντας τα... πράγματα να δυσκολεύουν επικίνδυνα ανέλαβε δράση για τον ΑΓΟΡ ο Τάιλερ Στόουν, ο οποίος μαζί με τον Χάρη Γιαννόπουλο βοήθησαν τους Κρητικούς να απαντήσουν με ένα επιμέρους 12-2 και να κλείσουν το ημίχρονο στο -10 (42-32 στο 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επίθεση των γηπεδούχων "έβγαζε φωτιά" την ίδια ώρα που η άμυνα των φιλοξενούμενων έδειχνε ευάλωτη. Το 71-50 που έδειχνε ο φωτεινός πίνακας έπειτα από τριάντα λεπτά αγώνα δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους για να αλλάξουν το ρου του αγώνα. Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ κάτι που δεν άργησε να έρθει με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το ευρύ 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλιαμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Καντουγκαν 14, Τσιλούλης, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Σήμερα είχαμε τρία ακόμη παιχνίδια για την 20η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ:

*Έχοντας δύο καλά διαστήματα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 85-64 και συνέχισε το νικηφόρο σερί του. Ο Κόροιβος στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 20-14, αλλά στη συνέχεια ο Τζόνσον-Όντομ με σερί πόντους έκανε το 22-30 στο 15'. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Πειραιώτες έλεγξαν στο απόλυτο το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 31-46, 58-66, 65-84

*O Αρκαδικός με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε άνετα του Απόλλωνα Πατρών με 82-59 στη Τρίπολη και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής του.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-33, 66-39, 82-59

* Ένα ψυχωμένο Λαύριο νίκησε τον Κολοσσό 84-73 εντός έδρας και πλέον ελπίζει βάσιμα στην παραμονή του στην κατηγορία. Η ομάδα του Σερέλη έφτασε έτσι τις πέντε εντός έδρας νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-31, 64-52, 84-73

Η επόμενη (27-29/02): Κολοσσός- Τρίκαλα, Απόλλων Π.- Κηφισιά, Αρκαδικός- ΠΑΟΚ, Ρέθυμνο- Κόροιβος, Άρης- ΑΕΚ, Παναθηναϊκός- Λαύριο, Ολυμπιακός- Καβάλα.