«Λύγισε» στο φινάλε ο Άρης στο Βερολίνο

Πάλεψε για το διπλό στο Βερολίνο ο Άρης, όμως… κατέρρευσε στο φινάλε γνωρίζοντας την ήττα με 82-67 από την Άλμπα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των «32» του Eurocup.

Οι παίκτες του Άρη μπήκαν δυναμικά στο παρκέ της "Mercedes-Benz Arena" και, μάλιστα, προηγήθηκαν 4-0, με καλάθια των Ουάιτ και ΜακΝιλ. Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, "έτρεξαν" ένα μικρό σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα (6-4, 3:14"). Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά ισορροπημένη κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Οι Τζερέλ ΜακΝιλ και Ντομινίκ Ουότερς, δε, ήταν ιδιαίτερα "ζεστοί" και προσέφεραν πολύτιμες λύσεις, κυρίως, στο παραγωγικό κομμάτι. Για του λόγου το αληθές, οι δύο Αμερικανοί γκαρντ σημείωσαν τους 17 (ΜακΝιλ 9π., Ουότερς 8π.) από τους 20 πόντους του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, επήλθε η καθίζηση των "κιτρινόμαυρων", η οποία -ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους- διήρκεσε μόνον 4 λεπτά. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 11-0 και προηγήθηκε 32-20 (4:07"). Οι Ουάτ (4 πόντοι σε τούτο το διάστημα), Τσέρι (1/2 βολές), Μιλοσάβλιεβιτς (2π.) και Λόντσαρ (2π.), λοιπόν, "εκτόξευσαν" τη διαφορά στο +12, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς αδυνατούσαν να βρουν… απαντήσεις.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, εντούτοις, έδειξαν πως έχουν… "σφυγμό" κι αντέστρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Ο Άρης "έτρεξε" ένα μεγάλο σερί 17-6 κι έκλεισε στο -1 (38-37) το ημίχρονο, μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι, δε, ολοκλήρωσαν το 20λεπτο με αρκετά καλά ποσοστά, κυρίως, από την περιφέρεια (6/15, 40%), αλλά κι από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" (9/10, 90%). Υπέπεσαν, μάλιστα, μόλις σε 6 λάθη έναντι 9 των Γερμανών, που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τους Μιλοσάβλιεβιτς (11π., 20') και Κικάνοβιτς (8π., 20').

Στην επανάληψη, ο Άρης, που είχε επιστρατεύσει -πια- το σημείο αιχμής του, ήτοι τη δυνατή άμυνα, έλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλονικείς αφού ανέκτησαν -ύστερα από αρκετή ώρα- το προβάδισμα (40-41, με καλάθι του Ουότερς), "ξέφυγαν" δις με +5 (42-47, 23:23" και 47-52, 26:15"), με τον Ουάιτ να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση. Η Άλμπα, ωστόσο, κατάφερε να ισορροπήσει πλήρως το παιχνίδι, όπως αντικατοπτρίζεται και στο σκορ της περιόδου (58-58, 30').

Στο τέταρτο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, ο αγώνας εξακολούθησε να έχει χαρακτήρα ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή, με τους ΜακΝιλ κι Ουότερς να διατηρούν τον Άρη κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι, μάλιστα, ήταν εξαιρετικά "κλειστό". Χαρακτηριστικό αποτελεί το γεγονός πως σημειώθηκαν μόλις 11 πόντοι εκατέρωθεν έως περίπου τα μέσα της περιόδου (65-62, 33:36?).

Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο πολύπειρος σέντερ, Κρέσιμιρ Λόντσαρ, σκόραρε πολύτιμους πόντους για τη γερμανική ομάδα, η οποία "ξέφυγε" εκ νέου στο σκορ (72-65, 37:14?). Ο Κικάνοβιτς, δε, συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του κι η Άλμπα απέκτησε διαφορά 9 πόντων (74-65, 37:45?). Οι γηπεδούχοι, έτσι, "καθάρισαν" επί της ουσίας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Κινγκ 6 (2), Άκπιναρ 11 (1), Κικάνοβιτς 22, Λόντσαρ 9 (1), Βάργκας 4, Βόλφαρθ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16 (2), Τσέρι 3, Ουάτ 7.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Ουάιτ 8, Ουότερς 20 (3), Ζάρας 2, Χάγκινς 2, Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 20 (2).