Πέρασε από τη Ρόδο ο Ολυμπιακός

Για την 14η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (30-30), στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοση του, βρήκε ρυθμό και έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-53.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο. Ο  Κολοσσός δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος (30-30), αλλά χάρη στην βελτίωση που έδειξαν οι Πειραιώτες σε άμυνα και επίθεση με την έναρξη του δεύτερου μέρους (12-25), έφεραν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και εκεί "καθάρισαν" το ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα εφτά λεπτά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους στην αναμέτρηση.

MVP για τον Ολυμπιακό ήταν ο καταπληκτικός Ντι Τζέι Στρόμπερι που έβγαλε στο ματς αστείρευτη ενέργεια από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους (5/5δ, 2/6τρ). Έβγαλε άμυνες και έδωσε σκορ στους Πειραιώτες στο τρανζίσιον.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπιλλής 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου.