Έκλεισε με νίκη ο Ολυμπιακός το 2015

Για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 76-64 τον Άρη και έκλεισε με νίκη το 2015.

Οι Θεσσαλονικείς κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες και τους έβαλαν δύσκολα για τρία δεκάλεπτα (56-55 στο 30'), όντας και μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (34-37). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι Πρωταθλητές μπήκαν στο ματς με ένα 8-0 σερί, πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διαχειρίστηκαν σωστά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Κομβικό το καλάθι του Πρίντεζη (71-64) στο 1'40'' πριν το τέλος, όπως και η άμυνα που έβγαλε στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 74-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 14 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Τζέιμς 2, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (2), Αθηναίου 2.

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5, Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 14, ΜακΝιλ 14 (1), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ.