Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ στην παράταση…

Μπορεί να τα… χρειάστηκε, όμως στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, επικρατώντας στην παράταση 86-85 του Κολοσσού στη Ρόδο, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να «λυτρώνει» τους συμπαίκτες του λίγο πριν το φινάλε!

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν πιο… ορεξάτοι στο παρκέ του «Βενετόκλειου» και νωρίς-νωρίς προηγήθηκαν 7-0 και 11-2. Οι γηπεδούχοι, όμως, μετά το 6' αφυπνίστηκαν και μείωσαν το σκορ, με συνέπεια η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με την ΑΕΚ να προηγείται 15-11.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και σωστές άμυνες, κατάφεραν 2'.48'' πριν το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σκορ 27-25 με δύο βολές του Σαλούστρου. Το ημίχρονο, ωστόσο, βρήκε προηγούμενους τους «κιτρινόμαυρους» 33-31.

Το τρίποντο του Ρέλφορντ 1'.26'' μετά από την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ του Ροδίτες, οι οποίοι από εκείνο το σημείο κι έπειτα επέβαλαν τον ρυθμό τους και με σερί 9-0, έκαναν το 40-41, 49-41.

Σ' εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 49-47, όμως οι Ροδίτες έκλεισαν την Τρίτη περίοδο προηγούμενοι 59-57.

Οι παίκτες του Γίρι Ζντόβτς, εντούτοις, δεν το έβαλαν κάτω. Με «όπλο» τους την «σφιχτή» άμυνα, έκαναν σερί 11-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μετατρέποντας το σε βάρος του 62-57 σε 62-68.

Μόλις 9'' πριν το τέλος του αγώνα ο Ρέλεφορντ ευστόχησε σε δίποντο, μειώνοντας στον πόντο (69-70), με τον Σλοβένο τεχνικό της ΑΕΚ να καλεί αμέσως τάιμ άουτ. Ο Λιούις έκανε δύο φάουλ στον Κάρτερ στα 7'' και στα 3'', με τον Αμερικανό να διαμορφώνει το 69-72 και τον Λυκογιάννη να καλεί τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Ο Λαρεντζάκης επιχείρησε τρίποντο, ο Μαυροκεφαλίδης του έκανε φάουλ και με 3/3 βολές ο παίκτης του Κολοσσού έκανε το 72-72, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκαν 72-77. Ο Σάκοτα με εύστοχο τρίποντο 1'.38'' πριν το τέλος της παράτασης έδωσε «αέρα» έξι πόντων στην ΑΕΚ (77-83), με τον Λυκογιάννη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ρέλεφορντ, όμως, με οκτώ διαδοχικούς πόντους έκανε το 85-84 για τον Κολοσσό, 43'' πριν τη λήξη.

Η ΑΕΚ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη της. Έτσι 21'' πριν το τέλος, ο Μαυροειδής με φόλοου, έπειτα από άστοχο λέι απ του Κούπερ διαμόρφωσε το τελικό 85-96. Πάντως ο Κούπερ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 11-15, ημ. 31-33, 59-57, κ.α. 72-72, 85-86

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Ντέιβις 12, Γεωργαλής, Λίντεν, Ρέλεφορντ 26 (3), Άχονεν 5 (1), Σαλούστρος 7 (1), Μαγκί 3, Λιούις 5 (1)

ΑΕΚ (Ζντόβτς): Άρμστεντ 4 (1), Κούπερ 20 (4), Παπαντωνίου, Σάκοτα 12 (4), Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18 (3), Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10 (1), Καλαμπόκης 4 (1), Μαυροειδής 7.