Τα… χρειάστηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα στο Ζηρίνειο απέναντι στην Κηφισιά, ωστόσο πήρε τελικά τη νίκη 73-75, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1.

Η Κηφισιά αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι, κυρίως γιατί αντιπαρέταξε σκληράδα στη σκληράδα του Ολυμπιακού. Ο Γλυνιαδάκης τελείωσε όλες σχεδόν τις μπάλες που πήρε κατά το πρώτο ημίχρονο ενώ στην άμυνα ο ίδιος και οι συμπαίκτες του δεν είχαν πρόβλημα στο σετ παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός πέρασε ελάχιστες φορές μπροστά και αυτές ήταν στο διάστημα κατά το οποίο ο Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή στους παίκτες του να πιέσουν πολύ ψηλά στο γήπεδο. Το 20-22 και το 26-28 όμως κάθε άλλο παρά τρόμαξαν την Κηφισιά που αφού πέρασε και πάλι με 3 (32-29) έκλεισε το ημίχρονο στα ίσια (34-34). Τον Ολυμπιακό σ' αυτό το διάστημα κράτησαν κυρίως οι Στρόμπερι και Παπαπέτρου.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου τα πράγματα διαφοροποίησε η ραγδαία άνοδος στην απόδοση του Γιώργου Πρίντεζη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε συνεχώς και βρίσκοντας συμπαράσταση στο πρόσωπο του Μάντζαρη οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα έξι πόντων (44-50, 50-56) το οποίο για τα δεδομένα αυτής της αναμέτρησης ήταν υπολογίσιμο.

Με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την προσπάθειά του με συνέπεια στην άμυνα, το χάντικαπ έφτασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (52-62) και αργότερα στους 12 αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Η Κηφισιά βρήκε τυην απαραίτητη ενέργεια (αλλά και την ψυχολογία) να επανέλθει δριμύτερη στη διεκδίκηση της νίκης αφού στο 37' ο Γκίκας μείωσε στον πόντο (67-68) και ένα λεπτό αργότερα ο Λόουρι ισοφάρισε (69-69). Ο Αμερικανός συνέχισε το κρεσέντο του και στις επόμενες επιθέσεις μέχρι να διαμορφώσει (μόνος του) το 73-72 στα 38 δευτερόλεπτα.

Μετά το λέι απ του Χάκετ για το 73-74, ο Λόουρι προτίμησε την πάσα στον Γλυνιαδάκη, ο Χανιώτης σέντερ όμως (με υποψία φάουλ από τον Παπαπέτρου) δεν τελείωσε τη φάση. Ο Χάκετ έβαλε μία βολή και στο τέλος ο Λόουρι αστόχησε σε μακρινό τρίποντο για να γείρει η πλάστιγγα οριστικά στο μέρος του Ολυμπιακού.

Tα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Κηφισιά: Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου.