Ο Άρης έβαλε τέλος στο σερί της ΑΕΚ

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Α1 του μπάσκετ καθώς ο Άρης άλωσε το ΟΑΚΑ επικρατώντας με το εμφατικό 74-83 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Πιο συμπαγείς και ψύχραιμοι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, είχαν τον έλεγχο του ματς από τη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +20 (48-68). Κορυφαίος ο Οκάρο Γουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, σημαντική συμβολή και από τον Τζερέλ ΜακΝίλ με 15 πόντους. Ασύνδετη, μπερδεμένη και αδικαιολόγητα νευρική η «Ένωση», ξύπνησε αργά στο ματς και έμεινε να φωνάζει για τη διαιτησία. Ο Ντι Τζέι Κούπερ είχε 12 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έμεινε στους 10 πόντους και έκανε 4 λάθη.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε 12-6 με Μιλόσεβιτς και Καλαμπόκη να κάνουν τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν εξ αρχής περιορίσει τη δράση του Μαυροκεφαλίδη, βελτίωσαν την άμυνά τους και με τον Γουάιτ οδηγό στην επίθεση προηγήθηκαν με τέσσερις (14-18). Παρά την προσωρινή αντίδραση της «Ένωσης» (20-20), ένα ξέσπασμα του Γουότερς έφερε τον Άρη στο +5 (22-27). Η ζώνη του Πρίφτη εγκλώβισε τους αντιπάλους που ήταν απελπιστικά άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. (1/13) και οδήγησε τους Θεσσαλονικείς σε προβάδισμα επτά πόντων (26-33, 30-37). Χάγκινς και Γουότερς φορτώθηκαν με τρία φάουλ, αλλά οι «κίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με +5 (36-41) και πιο πειστική εικόνα.

Ο Άρης με αφετηρία τη σπουδαία του άμυνα και με ώριμες επιλογές απέναντι στην πολύ νευρική ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (40-55) με ΜακΝίλ και Γουάιτ να είναι ασταμάτητοι. Το τρίποντο του Κούπερ έδωσε θάρρος στους γηπεδούχους (44-55), αλλά δεν υπήρξε συνέχεια και το τέταρτο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη στα τέλη της τρίτης περιόδου ήρθε να προστεθεί στα προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία και έφτασαν ακόμη και στο +20 (48-68), προτού Κούπερ και Κάρτερ μειώσουν (53-68). Η προσπάθεια για τη μεγάλη ανατροπή συνεχίστηκε και το τρίποντο του Σάκοτα κι ένα καλάθι του Κούπερ κατέβασαν τη διαφορά στους εννιά (64-73) πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Άρης διαχειρίστηκε με ψυχραιμία την κατάσταση και ο ΜακΝίλ με μια τάπα στον Κατσίβελη κι ένα τρίποντο «καθάρισε» το παιχνίδι (71-81).

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Κούπερ 12 (6 ασίστ, 5 ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 6, Χέρστον 4 (5 λάθη), Μιλόσεβιτς 8 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (6 ριμπ, 4 λάθη), Κάρτερ 13 (4 ριμπ.), Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Μαυροειδής 11 (7 ριμπ.).

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (4 κλεψ.), Πελεκάνος 7, Γουάιτ 20 (7 ριμπ.), Γουότερς 10, Ζάρας 6, Χάγκινς 9, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2 (6 ριμπ.), ΜακΝίλ 15.